Yavaş Format İle Hızlı Format Arasındaki Fark Nedir?

Bilgisayar kullanıcılarının en çok korktuğu durum; format atmaktır. Çünkü atacakları format saatlerce sürebiliyor ve bu kadar beklemek istemeyen kullanıcılar, bilgisayara format atma düşüncelerini bir kenara bırakmak zorunda kalıyorlar. Bu yazımızda sizlere; hızlı format ile yavaş format arasındaki farklılıkları anlatmaya çalışacağız.

HDD format atma işlemi oldukça uzun bir süreçtir. Bazı kişiler bu süreci göz almış olsa bile, hesapta olmayan aksaklıkların ortaya çıkması ile format işlemine sıfırdan başlamaları gerekebiliyor. Günün tamamını boşa harcamış olmalarının yanı sıra, bilgisayarlarından da uzun süre ayrı kalmış olmaları cabası.. Hal böyle olunca, devreye hızlı format atma işlemi giriyor. Hızlı format nasıl atılır? Hızlı format zararlı mı? Gibi sorulara cevap arayan insanları görebiliyoruz. Hızlı format atmak her ne kadar zaman açısından önemli olsa da, yavaş format atmak kadar kapsamlı olmadığını söylemek isteriz.

Format Atarken Dikkat Etmemiz Gerekenler?

Yavaş format atmaktan sıkılan kişiler, daha hızlı olması adına hızlı format olarak tabir ettiğimiz; kısıtlı işlem şeklini tercih etmektedirler. Yavaş format ise; tam biçimlendirme yaptığı için uzun süren bir işlemdir. Yeni bir HDD ye sahip olan kişiler, hızlı format ile zamandan tasarruf sağlayabilirler. Bu sayede sistem kurulumu daha hızlı bir şekilde gerçekleşmiş olur. Ancak, HDD üzerinde BAD sector konusunda şüpheleriniz varsa, bu durumda yavaş formatı tercih etmeniz gerekecektir.

Peki, Bad sector neden oluşur?

  • HDD sıcaklığının, olduğundan daha fazla olması
  • HDD’nin ömrünü doldurması ( Uzun kullanım süresi )
  • Nemli ortamda kullanım
  • Disk yüzeyinde meydana gelen korozyonlar
  • Darbelere bağlı sorunlar
  • Üretim hatası kaynaklı sorunlar

Şeklinde sıralayabiliriz.

Format Nasıl Atılır? Yavaş ve Hızlı Format Atmak

Format nasıl atılır? Format sırasında bilgileriniz silineceği için önemli belgelerinizi yedeklemenizi öneririz.

Windows kurulumu ile işlemlerimize başlıyoruz. Karşınıza “Ne tür bir yükleme yapmak istiyorsunuz” uyarısı çıkacak, bu ekran üzerinde “Özel Yalnızca Windows’u Yükle” seçiyoruz. Aşağıda bulunan “Biçimlendir” seçeneğini seçip, devam ediyoruz. Bu işlem sayesinde hızlı format atmaya başlamış olacağız.

 

Yavaş format atmak isteyenler ise; Windows kurulum medyası üzerinden boot ederek, kurulum ekranının açılmaya başlaması ile birlikte SHİFT+F10 tuşlarına aynı anda basın.

 

 

Sırası ile aşağıda yer alan komutları yazarak “ENTER” tuşuna basın.

 

Diskpart

List disk

İkinci komut, disk üzerinde bulunan tüm verileri silecektir.

Sırası ile aşağıdaki komutları uygulayın.

 

select disk 1
clean
create partition primary
format FS=NTFS

 

Bu sayede yavaş format işlemini başlatmış olursunuz. Disk üzerinde yer alan tüm veriler silinerek, BAD sektör taraması yapılır. Diskin yapısına bağlı olarak format süresi ortalama 2-3 saattir.

Hiç yorum yok.

Yorum Yaz

e-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. (*) ile belirtilen alanların doldurulması zorunludur

Ad & Soyad*
E-Posta*
Websiteniz