Windows Ses Sorunu Nasıl Çözülür

Artık Windows ses sorunu ile karşılaştığınızda, çözümü bulmak için her seferinde derin araştırmalar yapmanıza gerek yok. Bu makalede bir araya getirilen en etkili yöntemleri sırasıyla uygulayarak ses sorununu çözmeniz mümkün.

Bilgisayarınızı açtınız ve acilen video konferansına katılmanız gerekiyor. Ancak bilgisayardan ses gelmediğini farkettiniz. Windows ses gelmiyor diye Google’da aratırken ve çözümü bulmaya çalışırken iş toplantınıza geç kaldınız. Günümüzde insanlar bu ve benzeri senaryolarla sıklıkla karşılaşmaktadır. Bu sorun Windows 10 / 8 / 7 demeden hepsinde yaşanabiliyor. Aslında sorunun çözümü genellikle basit yapılandırma hatalarından veya kullanıcının sesi düşük seviyede unutmasından kaynaklanıyor. Nadir olarak ses aygıtlarında bir arıza meydana gelmiş olabiliyor. Makalenin devamında genel olarak Windows tarafında ses ayarları ile alakalı yöntemler mevcut. Donanımsal sorunların bu makalede çözümü paylaşılmamıştır.

 

Windows Ses Sorunu ve Çözümü


Windows ses sorunu ile her karşılaştığınızda aşağıdaki adımları sırasıyla tekrar etmeniz zaman kaybetmemeniz için önemlidir. Eğer bu çözümler işe yaramıyorsa sorun daha spesifiktir. Çözülmesi için uzman kişilerden destek almak gerekebilir.

 

Ses Seviyesini Kontrol Edin


İlk olarak hoparlör veya kulaklığınızın sesini kısıp kısmadığınızı kontrol edin. Bunun için sağ alt kısımdaki hoparlör simgesine bir kez sol tıklayın. Aygıtın ses seviyesi normal görünüyorsa diğer aşamaya geçebilirsiniz.

 

Uygulamaların Sesini Kontrol Edin


 
Hoparlör veya kulaklıktan gelen sesin açık olması, uygulamalardan gelen sesin de açık olduğu anlamına gelmez. Windows işletim sisteminde uygulamaların ses seviyesini ayrı ayrı düzenlemek mümkün. Bu nedenle farkında olmadan veya yazılımsal bir hata olarak kullandığınız uygulamaların sesi kapatılmış olabilir. 

Uygulamaların ses seviyesini düzenlemek için sağ alt kısımdaki hoparlör simgesine sağ tıklayın. Ardından “Ses düzeyi karıştırıcısını aç” seçeneğine tıklayın. Ses oynatılan tüm uygulama ve cihazların ses ayarını bu bölümden yapabilirsiniz. Örn. Google Chrome tarayıcısında ses sorunu varsa ilk önce test amaçlı bir ses oynatın, daha sonra bahsettiğimiz ayar bölümünden sesi düzenleyin. Aksi takdirde Google Chrome uygulamasını bu bölümde göremeyebilirsiniz.

 

Windows Ses Efektlerine Göz Atın 


 
Eğer Windows ses sorunu için kastettiğiniz Wndows ses efektlerinin istediğiniz gibi çalışmaması ise bu sorunu çözmek son derece kolay. Sağ alt kısımdan hoparlör simgesine sağ tıklayın ve “Ses Efekti” seçeneğine tıklayın. “Ses Efekti” bölümünde karşınıza program olaylarının sıralandığı bir liste gelir. Bu listeden istediğiniz olayın üzerine bir kez tıklayın ve alt kısımdaki “Sesler” bölümünden uygun ses efektini seçin. Ayarı kaydetmek için sağ alt kısımdaki “Uygula” butonuna tıklayın.

 

Bilgisayarı Yeniden Başlatın
Ses seviyelerini kontrol ettiyseniz daha detaylı ayarlara geçmeden önce bilgisayarınızı yeniden başlatın. Windows işletim sistemi varsayılan ayarlarla tekrar açılacağı için sorun çözülebilir. Özellikle kullanıcı taraflı veya üçüncü parti yazılım kaynaklı sorunların giderilmesi için etkili bir çözümdür.

 

Hoparlör & Kulaklık Ayarlarını Değiştirin


 
Windows ses gelmeme sorunu bu aşamaya kadar çözülmediyse, biraz daha uğraşmanız gerekebilir. Ses aygıtı ayarları için sağ alt kısımdaki hoparlör simgesine sağ tıklayın. Daha sonra “Ses Efekti” seçeneğine tıklayın. Ardından “Kayıttan Yürüt” sekmesine tıklayın ve aktif olan hoparlör/kulaklığınıza sağ tıklayın. Menüden “Devre Dışı Bırak” seçeneğine tıklayın. Daha sonra kulaklık veya hoparlörün varsa ayrı güç kablosunu ve bilgisayara bağladığınız kablolarını çıkarın. Bağlantı kesildikten sonra aygıtı tekrar takın. “Ses Efekti” > “Kayıttan Yürüt” bölümünden aktif olan aygıtı tekrar etkinleştirmek için aygıta sağ tıklayın ve “Etkinleştir” seçeneğine tıklayın.

 
Windows ses sorunu yukarıdaki çözümü uygulamanıza rağmen düzelmediyse aynı bölümden hoparlör/kulaklık aygıtına çift tıklayın. Açılan pencereden “Gelişmiş” sekmesine gelin. Bu bölümden hız ve derinlik ayarlarını değiştirin. Eğer 16-bit seçiliyse 24-bit yapın. 24-bit seçiliyse 16-bit olarak ayarlayın. Ayarı yaptıktan sonra “Sına” butonu ile test yapabilirsiniz. Sizin için en güzel sesi bulduğunuzu düşünüyorsanız sağ alt kısımdan “Uygula” butonuna tıklayarak ayarı kaydedin.

 

Windows Ses Hizmetini Yeniden Başlatın
 


Ses probleminin kaynağı Windows’un kendisi olabilir. Windows kaynaklı bilinmeyen bir hatadan ötürü bilgisayarınızın sesi çıkmıyor olabilir. Windows ses hizmetini yeniden başlatmak bir çözüm olabilir. Bunun için “Başlat” butonuna tıklayın ve “services.msc” yazın. Karşınıza çıkan ilk sonuca tıklayın. 


Hizmetler içerisinden “Windows Ses” hizmetini bulun. Bulduktan sonra hizmete sağ tıklayın ve “Yeniden Başlat” seçeneğine tıklayın.

 

Ses Sürücüsünü Güncelleyin


Windows 10 / 8 / 7 işletim sistemlerinde ses sürücüsü otomatik olarak güncellenmeyebilir. Bu durumda ses gelmiyor olması normal. Çünkü kullandığınız aygıtın bir nevi Windows işletim sistemi ile bağı kopmuş oluyor. Windows ses gelmeme sorunu devam ediyorsa sürücünüzü güncellemenizde fayda var.

Driver’ın üçüncü parti yazılımlar ve Windows tarafından hangi sürümünün yüklediğini net olarak bilmek her zaman mümkün olmayabiliyor. Bu nedenle kullandığınız aygıtın ses sürücüsünü manuel olarak güncellemek en güvenli yöntemlerden biridir. Driver’ı manuel olarak yüklemek için sağ alt kısımdaki hoparlör simgesine tıklayın. Ses seviyesinin yukarısında yazan örn. Hoparlör (Realtek High Definition Audio) yazılı kısmını google’da aratın. Bu örnekten yola çıkacak olursak Google’a “Realtek High Definition Audio Driver” yazmanız yeterli olacaktır. Virüs ve benzeri problemlerle uğraşmamak için sürücüyü üreticinin kendi web sitesinden indirmeye gayret edin. İndirdikten sonra normal bir program kurulumu gibi driver’ı kurabilirsiniz. Driver’ı kurduktan sonra bilgisayarı yeniden başlatmayı unutmayın.

Windows ses sorunu için çeşitli yöntemler uygulanabilir. Yukarıda sıralanan yöntemler Windows ses sorunları için en bilinen ve iyi sonuç alınan yöntemler. Eğer hiçbiri işe yaramıyorsa ve internette farklı güncel çözümler bulamadıysanız hoparlör/kulaklık değiştirmeyi düşünün. Değiştirmenize rağmen sorun çözülmediyse bilgisayarınızı teknik servise verin. 

Hiç yorum yok.

Yorum Yaz

e-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. (*) ile belirtilen alanların doldurulması zorunludur

Ad & Soyad*
E-Posta*
Websiteniz