Windows.old Dosyası Nedir ve Nasıl Silinir

Windows.old Dosyası Nedir ve Nasıl Silinir? 

Windows.old dosyası, birçok kişinin yaptığı araştırmalar sonucu fark ettiği ve akıllarda soru işareti bırakan bir dosyadır. Wİndows.old dosyası nedir? Windows.old dosyası nasıl silinir? Bu gibi sorular özellikle işletim sistemi yükseltmesi yapan kişiler ya da aldıkları ikinci el bilgisayarlarda dosyayı fark eden kimseler tarafından sıkça soruluyor. Gelin bu dosyanın ne olduğunu ve nasıl silinebileceğini sizlere anlatalım. 

Windows.old Dosyası Nedir? 

Biliyorsunuz ki Windows 10 sürekli güncelleme alan oldukça yeni bir işletim sistemi. Bu güncellemeler sayesinde Windows sıkça kendisini değiştiriyor ve farklı bir noktaya evriliyor. İşin özü şu ki yaptığınız her güncellemede, Windows olası sıkıntılara karşın dosyalarınızı yedekleyerek sistemin içerisinde tutar. Böylelikle olur da bilgisayarınız yeni güncellemeyi kabul etmezse ya da eski güncellemeye geri dönmeniz gerekirse; hızlıca bu yedeklenen dosyalar aracılığıyla ihtiyacınız olan işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İşte Windows.old dosyasının işlevi de budur. Önceki güncellemelerden kalan yedek dosyalar her zaman burada saklanır. 

Windows.old Dosyası Nasıl Silinir? 

Normal şartlarda Windows 10 işletim sistemi güncelledikten sonra 10 gün içerisinde eski dosyalar silinir. Yani Windows, ilgili klasörün fazla yer kaplamaması adına bu işlemi kendisi yapar. Ancak çeşitli yazılımsal hatalar nedeniyle bazen bu dosya hiç silinemeyebiliyor. Bazen de kullanıcıların acil depolama ihtiyacı olduğu için silinmesi gerekebiliyor. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken adımlar oldukça basittir. 

  • Windows.old dosyasını silmek için önce başlat menüsündeki “ayarlar” kısmına gelin.  

  • Ardından “sistem” bölümüne girin ve sol taraftaki listeden “depolama” seçeneğine tıklayın.  

  • Gelen listeden “geçici dosyalar” menüsüne girin ve gene karşınıza çıkan listeden “geçici Windows yükleme dosyaları” seçeneğini işaretleyin.  

  • Sonrasında da aynı menüden “dosyaları kaldırın” seçeneğine tıkladığınız zaman Windows.old dosyası kolayca silinecektir. 

Bütün bu işlemlerin yanı sıra üçüncü parti programlarla da bu silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu tarz programlar hem daha sağlıklı silme işlemi yaparlar hem de Windows.old’un yanı sıra bilgisayarınızda yer kaplayan diğer gereksiz dosyaları da silerler. Bunların birkaç tanesini size örnek olarak veriyoruz, tavsiyemiz ise CCleaner programı.[Metin Kaydırma Sonu][Metin Kaydırma Sonu]Kullanabileceğiniz programlar: 

  • CCleaner  

  • Registry Life 

  • WinUtilities 

  • JETClean 

  • Advanced SystemCare 

[Metin Kaydırma Sonu]Umarız içeriğimiz sizler için bilgilendirici olmuştur. Boş yere kullanılan depolamanızı temizlemek adına sürekli olarak geçici dosyaları silmeyi unutmayın. 

 

Hiç yorum yok.

Yorum Yaz

e-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. (*) ile belirtilen alanların doldurulması zorunludur

Ad & Soyad*
E-Posta*
Websiteniz