Windows Gezgini İstediğiniz Konumda Açılmasını Sağlamak

Windows gezgini nedir? Öncelikle, buna kısa bir açıklama getirelim. Windows işletim sistemlerinde çalışan bir dosya yöneticisidir. Windows gezgininin diğer adının; Dosya gezgini olduğunu da söylemek isteriz. Bu yönetici sistemini kullanmayan kişi sayısı yok denecek kadar azdır. Hatta bilgisayar kullanan herkes, bu sistemi mutlaka bir defa kullanmıştır.

Bilgisayar kullanıcıları, Windows gezginine ulaşım sağlamak için iki yol üzerinden hareket edebilirler. Bunlardan ilki; “Bu bilgisayar” diğeri ise; “Hızlı erişim” seçeneğidir. Bu seçeneklere ulaşmak için ise; çalıştır penceresine aşağıdaki komutu yazarak, “ENTER” tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

control.exe folders

Daha sonra karşınızda “Dosya Gezgini Seçenekleri “ penceresi belirecektir. Dosya gezginini açmak için iki seçenekten birini kullanmanız gerekecek;

  • Hızlı Erişim
  • Bu Bilgisayar

Ancak bazı durumlarda bu iki seçenek yeterli olmayabilir. Bunun nedeni ise; kullanıcının farklı isteklerinin bulunmasıdır. Kısa bir örnek vermek gerekirse; dosya gezginine tıklamış olan kişi, videolara, İndirilenler klasörüne ya da D Klasörüne erişim sağlamak istiyor olabiliyor. Windows 10 üzerinde bu işlemi yapmak oldukça basittir. Bu durumda yapılması gerekenler kısaca şu şekildedir;

Videolar klasörü üzerinden örnek vermek gerekirse; bu klasöre erişim sağlamak isteyen kişi, aşağıdaki adımları izleyerek ilgili klasöre kısa yoldan ulaşabilir.

  1. “C:/Windows” konumu üzerinden “Windows gezginine” sağ tıklayıp, Gönder-Masaüstü (Kısayol oluştur)a tıklayın.

  1. Masaüstünde yer alan “Windows gezgini” ikonuna sağ tıklayın ve özellikleri seçin. Hedef kısmına, gitmek istediğiniz yolu belirtin. Videolar klasörüne gitmek için aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz. İlgili kodu girdikten sonra sırası ile; Uygula ve Tamamla diyoruz.

explorer.exe shell:::{A0953C92-50DC-43bf-BE83-3742FED03C9C}

  1. Görev çubuğu üzerinde yer alan “Dosya Gezgini”ne sağ tıklayıp kaldırıyoruz ve ardından yeni oluşturmuş olduğumuz ikonu sürükleyerek görev çubuğuna bırakıyoruz. Görev çubuğuna sürüklemiş olduğumuz bu ikon, bizim için büyük kolaylık olacaktır. Bundan sonra hızlı bir şekilde “Videolar” klasörüne ulaşmak için bu ikona tıklamanız yeterli olacaktır. Sizler için 6 adet hazır konum kısa yolu hazırladık, bu klasörleri kullanarak kendinize özel kısa yollar oluşturabilirsiniz. Yazımızın sonuna sizler için bunları ekledik, istediğiniz zaman indirip kullanabilirsiniz.

 

Hiç yorum yok.

Yorum Yaz

e-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. (*) ile belirtilen alanların doldurulması zorunludur

Ad & Soyad*
E-Posta*
Websiteniz