Windows Defender Koruma Geçmişini Temizleme Yöntemi

Windows Defender nedir? Windows işletim sistemine sahip, bilgisayarların güvenliğini sağlamak amacı ile beraberinde yüklenen bir güvenlik duvarıdır. Zararlı eylemlere karşı bilgisayarlarımızın güvenliğini sağlayan koruma yazılımı diyebiliriz. Windows 10 kullanıcılarının en çok sormuş oldukları sorulardan biri de; Defender koruma geçmişi nasıl temizlenir? Windows 10 üzerinde, çevrimdışı tarama aracının kullanılması ile yerine getirmiş olduğu tüm eylemler koruma geçmişi bölümünde saklanır. Bazı kullanıcılar bu kısmı temizlemek için Windows Defender geçmiş silme işlemini başlatırlar. Windows Defender koruma geçmişi temizleme işlemini yerine getirmek için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekir.

Defender Koruma Geçmişi Nasıl Silinir?

İlgili bölüme ulaşmak için (Ayarlar - Güncelleştirme ve güvenlik - Windows güvenliği - Virüs ve Tehdit koruması - Koruma geçmişi) adımlarını takip etmeniz gerekecektir. Eğer, ilgili bölüme daha hızlı bir şekilde ulaşmak isterseniz, aşağıdaki kodu; “Çalıştır penceresi” üzerinden uygulamanız yeterli olacaktır.

windowsdefender:

Açılan ekran üzerinde ilk önce “virüs ve tehdit korumasına” ve sonra karşımıza çıkan “Koruma geçmişine” tıklıyoruz. Aşağıdaki resimde görüldüğü üzere; tehditler karşımızda yer alıyor. Bu uyarının; koruma geçmişi kısmında olduğunu da belirtmek isteriz.

Karşımıza çıkan uyarıyı tıklamamız sonucunda; “Virüs ve Tehdit koruma” sayfası açılacak ve açılan bu sayfa üzerinden tehdit hakkında bilgiler tarafımıza sunulacaktır. Koruma geçmişine tıkladığımızda ise; ekranımıza, tehdit hakkında detaylı bilgiler gelecektir. Eylemler bölümünde bulunan 3 seçenek karşımıza çıkacak, bunlar ise;

  • Kaldır
  • Karantinaya Al
  • Cihazda İzin Ver

 

Şeklindedir.

Windows Defender Koruma Geçmişi Temizleme İşlemi

Bu durumdan rahatsız olan kullanıcılar için Windows Defender geçmişi nasıl temizlenir sorusunu basit bir yöntem ile açıklamaya çalışalım. Aşağıdaki adımları takip ederek, kolay bir şekilde Windows Defender geçmişini temizleyebilirsiniz.

Kayıtları farklı bir şekilde silmenin yolu ise; “Gizli dosya ve klasörleri göster” dedikten sonra, karşınıza çıkan klasörü direkt silmektir.

C:\ProgramData\Microsoft\Windows Defender\Scans\History\Service

Silme esnasında hata alırsanız; PowerRun üzerinden çalıştırmayı denemenizi öneririz. 1909 ve 2004 sürümleri ile silmeyi gerçekleştirebilirsiniz. Farklı sürümler üzerinde başarısız olduğu görülmüştür.

Yukarıdaki bu seçeneklerden hiçbiri sizin için çözüm olmazsa; powershell’i yönetici olarak çalıştırıp aşağıdaki kodu uygulayın. Yapacağınız bu işlem ile “Koruma geçmişi üzerindeki veriler” 24 saat sonunda otomatik olarak silinmiş olacaktır.

Set-MpPreference -ScanPurgeItemsAfterDelay 1

Hiç yorum yok.

Yorum Yaz

e-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. (*) ile belirtilen alanların doldurulması zorunludur

Ad & Soyad*
E-Posta*
Websiteniz