Windows Defender Kalıcı Kapatma (2019-2020)

Windows 10 ile birlikte bütünleşik olarak gelen Windows Defender Antivirüs yazılımı genellikle kullanıcıların son tercihi konumunda. Sebebi ise hem antivirüs hem de güvenlik görevini çok iyi yerine getirememesi, getiremediği için de bilgisayarda gereksiz RAM işgal etmesi. Siz de bahsettiğimiz kullanıcı grubunun içindeyseniz Windows Defender kapatmak için hazırladığımız 2019 için geçerli, büyük ihtimalle 2020'de de geçerli olacak rehber yazısını okuyup, adım adım uygulayın.

Windows Defender antivirüs yazılımını Windows 10 Ayarlar penceresinden kapatmak geçici olarak mümkün, fakat her bilgisayarınızı açtığınızda yazılım tekrar başlatıldığı için geçici olarak kapatma gibi bir niyetiniz yoksa, aşağıda bahsettiğimiz Windows 10 Defender kalıcı devre dışı bırakma yöntemlerinden birini deneyin. Unutmadan söyleyelim, burada yapılan değişikliklerden doğacak herhangi bir sorunun kolayca çözülebilmesi için yani eski sisteme geri dönüş yapabilmek için mutlaka yedeklerinizi alın;

Kayıt Defteri ile Devre Dışı Bırakma

Windows 10 arama kutucuğuna gelip, “regedit” yazın ve ardından arama sonucunda karşınıza çıkan Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ne tıklayın.

 

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender yolunu izleyerek Windows Defender’a tıklayın ve sağ kısımdaki boş bir alana sağ tıklayıp, “DWORD (32 Bit) Değeri”ni seçin.

Değer eklendikten sonra değere sağ tıklayıp “DisableAntiSpyware” olarak yeniden adlandırın. Son olarak değere tekrar sağ tıklayıp, değiştir seçeneğine tıklayıp değer verisini 1 yapın. Değişiklikleri uyguladıktan sonra bilgisayarınızı kapatmanız Windows Defender’ın kapanması için yeterli olacaktır.

Gpedit.msc Kullanarak Defender Kapatma

Alternatif bir yöntem olarak gpedit.msc yani “Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi” ile Windows Defender Antivirüsü kalıcı olarak kapatmak isterseniz aşağıdaki adımları sırayla uygulayın;

Bir önceki yöntemde olduğu gibi, Windows 10 arama çubuğuna gelip gpedit.msc yazın ve karşınıza çıkan “Microsoft Ortak Konsol Belgesi” etiketine sahip dosyayı açın.

Karşınıza çıkan “Yerel Grup İlkesi Düzenleyicisi” penceresinin sol kısmındaki menüden, şu yolu izleyerek Windows Defender’a ulaşın.

“Bilgisayar Yapılandırması > Yönetim Şablonları > Windows Bileşenleri > Windows Defender Virüsten Koruma”

Gerekli Windows Defender şablonuna ulaştıktan sonra sağ bölmede yer alan “Windows Defender Virüstan Koruma’yı kapat” adlı ilke ayarının üzerine sağ tıkladıktan sonra “Düzenle” ye tıklayın.

Açılan pencerenin sol üst kısmından Windows Defender’ı kalıcı olarak kapatmak için “Etkin” seçeneğini işaretleyin ve sağ alt kısımdan “Uygula” butonuna basıp, ardından “Tamam” butonuna basın.

Detaylı görsel anlatım ile Windows 10 Defender Antivirüs yazılımının nasıl kapatıldığını anlattık, devre dışı bırakmadan önce mutlaka yedek almanız gerektiğini unutmayın.

 

9 yorum

bilal Nişancı

Mayıs 10, 2020

Allah razı olsun

Orijinal Windows

Mayıs 12, 2020

rica ederiz yardımcı olabildiysek size çok mutluyuz.

Gokhan

Ekim 29, 2020

Bende windows defender gözükmüyo

UmUrcan ortUğ

Haziran 13, 2020

allah razı olsun eyw

Orijinal Windows

Haziran 14, 2020

rica ederiz yardımcı olabildiysek size çok mutluyuz.

Enes Aydın

Temmuz 20, 2020

Şey Ben Bilgisayarımı Kapattığımda da Windows Defender Kapalı Olurmu

Altay Bey

Ağustos 2, 2020

Windows 10 Home kullanıyorum. İlk yöntemi (kayıt defteri) denedim, işe yaradı. Teşekkürler. Yalnız defender tamamiyle silinmiyor. Sağ alt tarafta simgesi gözükmeye devam ediyor fakat ne virüs taraması yapıyor ne güncelleme yapıyor. Kısacası programın özellikleri devre dışı kalıyor, programın kendisi kalıyor fakat program hiçbir şey yapmıyor. Sonuçta işe yarıyor. Tekrardan teşekkürler.

Remzi gür

Eylül 28, 2020

PC ye format attım ,defenderi artık bu uygulamalarla kapatmiyoruz,nasıl yapicam

Bilal Kılıç

Ekim 4, 2020

Formatladıktan sonra internet kablosunu takmadan bu adımları uygulayınız kapanacaktır...

Yorum Yaz

e-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. (*) ile belirtilen alanların doldurulması zorunludur

Ad & Soyad*
E-Posta*
Websiteniz