Windows 95 Nedir? Hangi Özelliklere Sahipti?

Windows 95

Windows 95 Nedir? Öncelikle bu sorunun cevabına bakacak olursak, Microsoft’ ailesinin bizlere kazandırdığı 24 Ağustos 1995 tarihinde tüm dünyaya tanıtılan bir işletim sistemidir. Şikago adında ise bir kod adı vardır. Bu işletim sistemi ile Microsoft bilişim alanın da kendini tamamen duyurmuş başarının ilk adımlarını atmaya hak kazanmıştır. Bu işletim sistemi ciddi bir şekilde satış oranlarına ulaşmış, Windows’ un günümüzde ki yerine de önemli katkıları olmuştur. Kullanıcıların bilgisayarı daha rahat kullanabilmesi açısından ve pratik olması açısından oldukça özen gösterilmiştir. Microsoft’ un birleştirdiği ilk sistemlerden olan Windows ve DOS beraberinde bir çok özelliği de yanında getirmiştir. Windows tabi ki ilk olarak Windows 95 sürümünü çıkarmadı bu sürümden önce Windows 1.0, Windows 2.0, Windows 3.0 sürümlerini piyasaya sürdü ama bunlar maalesef Windows 95 kadar tutmadı. Tutmamasının nedeni ise Word, Excel gibi programlarının tanıtılması ve bu programların Mac OS X yani Apple programına benzerliği nedeni ile Microsoft’ la aralarında sürtüşme yaşandı. Bu da Microsoft ‘ un kalitesini düşürmesi nedeniyle kullanıcılar açısından o zamanki dönemde özellikle 2.0 sürümünde tercih edilmemeye yol açmıştır. Windows 3.0 da ise kullanıcıların beğenisini kazanmaya tekrar başlayan Microsoft Windows 95 sürümünde ise tüm dünyada beğenildi. Aşağıda özelliklerini sıralayacak olursak;

Windows 95 Özellikleri

 • Başlat veya start düğmesi ilk defa Windows 95 ile büyük bir şekilde anlam kazandı
 • Tak ve Çalıştır özelliğinin getirilmesi
 • İnternet Explorer ve USB desteği eklenmesi
 • 32-bit olması
 • Görsellerin daha netleştirilmesi ve kullanıcının daha rahat kullanabilmesi

Windows 95 çeşitli sürümlerini de yanında getirdi bunları aşağıdaki şekilde sıralayalım;

 1. Windows 95 RETAİL
 2. Windows 95 RETAİL SP1
 3. OEM SERVİCE RELEASE 2
 4. OEM SERVİCE RELEASE 2.1
 5. OEM SERVİCE RELEASE 2.5
 6.  

Şimdi ise yukarıda belirttiğimiz sürümlerin kısaca tanımını yapmaya çalışalım.

Windows 95 RETAİL: Windows 95 in ilk sürümü yani ilk 95 i bu isimle duyurduğu işletim sistemidir, bu sistemin en belirgin özelliği ise başlat düğmesinin eklenmesi yukarda belirttiğimiz gibi.

Windows 95 RETAİL SP1: Bu sürüm ise Windows 95 in ikinci sürümüdür, ama bu sürümde fazla değişikliğe gidilmemiştir.

OEM SERVİCE RELEASE 2: Windows’ un SP1 den sonraki üçüncü sürümüdür. OEM’ in açılımı ise “Orijinal Ekipman Üreticisidir”. Bu açılımdan yola çıkacak olursak yalnızca yeni sistemlere kurulabilen OEM satıcılıları tarafından satılan perakende satışı olmayan bir sistemdir.

OEM SERVİCE RELEASE 2.1: OEM SERVİCE RELEASE 2 ile çoğu yönü aynıdır fakat bir özelliği farklıdır. Bu işe şundan kaynaklıdır. USB aygıtlarını kullanma olanağı RELEASE 2 ye göre daha iyi ve indirebilir olmasındandır.

OEM SERVİCE RELEASE 2.5: Bu sürüm ise en Windows 95 ‘in en yeni sürümüdür. Microsoft İnternet Explorer ve Masaüstünü aynı yere getirmesi, bundan hariç USB sürümüne de güncelleme getirilmesi.

Windows 95’ i Neden Tercih Etmeliyiz?

Aslında bu sorunun cevabı oldukça basit sade ve anlaşılır olması. Günümüzde ki sistemler de sadeliği tercih etmeleri yerine kullanıcıyı zorlayan görünümler tercih etmişlerdir. Oysa eski sürümler daha sade idi buna bağlı olarak da hızlı kullanılabilir olması ön plandaydı. Bu işletim sisteminin en kaliteli özelliklerinden birini de bize soracak olursanız içerisine kurduğunuz programların performans açısından oldukça stabil bir şekilde çalışması. Örneğin Windows 10’ da veya Windows 7’ de çalışan bir programı Windows 95’ de çalıştırırsanız ne demek istediğimiz daha iyi anlayacaksınız. Peki hala Windows 95 işletim sistemini kullanan var mı? Diye soracak olursanız evet vardır. Çünkü hem nostalji olması açısından hem de seri olması açısından günümüz de çoğu şirket tarafından tercih edilen ve kullanılan bir sistemdir.

2 yorum

ertan karagöz

Eylül 29, 2020

MERHABA BEN ERTAN ÖNCEDEN WİNDOWS 10 8 8.1 VE 7 SÜRÜMLERİ VARDI AMA ŞİMDİ YOK NEDEN YOK VEYA NERDE BİZİ COK ÜZDÜN www.orjinalwindows.com

Orijinal Windows

Ekim 4, 2020

telif hakları nedeni ile üzgünüm kaldırıldı :(

Yorum Yaz

e-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. (*) ile belirtilen alanların doldurulması zorunludur

Ad & Soyad*
E-Posta*
Websiteniz