Windows 10 Hızlı Erişim Kaldırma Yöntemleri

Windows 10 hızlı erişim kaldırma işlemi ile eski adı sık kullanılanlar olan, dosya gezgininde bulunan listeyi kaldıracağız.

Microsoft’un Windows 10’da kişiselleştirme konusunda Linux ve Android’e göre kısıtlı imkanlar sunduğu bilinen bir gerçek. Hızlı erişim listesi dosya gezgininde sol bölmenin büyük kısmını işgal ettiğinden kullanıcılar kaldırmak istiyor. Bir çok konuda olmasa da Windows 10’da hızlı erişimi kaldırmak mümkün.

Ayarlardan Windows 10 Hızlı Erişim Kaldırma

Öncelikle her Windows 10 sürümünde çalışmadığını belirtelim. Yine de ilk önce bu hızlı erişim kaldırma ayarını uygulamanız daha faydalı olacaktır. Diğer yöntem kayıt defteri üzerinden gerçekleştirileceği için biraz daha karmaşık olacaktır.

 • Dosya Gezgini > üst menüden “Dosya” > “Klasör arama ve seçeneklerini değiştir” seçeneğine tıklayın.

Windows 10 Hızlı Erişim Kaldırma

 • Açılan ayarlar penceresinden üst kısımda bulunan “Aşağıdakileri yapmak için Dosya Gezginini aç:” başlığının yanındaki seçeneği “Bu bilgisayar” olarak seçin.

 • Daha sonra alt kısımda yer alan “Gizlilik” başlığı altındaki “Hızlı erişimde sık kullanılan klasörleri göster” seçeneğini pasif hale getirin.

 • Windows 10 hızlı erişim kaldırma 1. yönteminin son aşamasında, “Gizlilik” kısmındaki “Temizle” butonuna tıklayın. Ardından “Uygula” butonuna tıklayıp ayarları kapatın.

Windows 10 Hızlı Erişim Kaldırma

Yukarıdaki yöntem hızlı erişimi kaldırmak için çözüm olmadıysa aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulayın.

Kayıt Defterinden Windows 10 Hızlı Erişim Kaldırma

Dosya Gezgininden hızlı erişimi silmek için yukarıdaki yöntem başarısız olabilmektedir. Her Windows 10 güncellemesinde bazı özellikler aktif veya pasif hale geliyor. Yukarıda ki yöntemde bunlardan birisi olsa gerek. Şimdi daha kesin bir çözüm ile kayıt defterinden(regedit) hızlı erişimi kaldıralım.

Uyarı: Bilgisayar deneyimi konusunda acemi olanların bu aşamada daha dikkatli olmalarında fayda var.

 • Başlat menüsüne tıklayın. Ardından arama kısmına “regedit” yazın. Karşınıza çıkan ilk sonuca tıklayın.

 • HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer yolunu sol menüden sırası ile takip ederek Explorer klasörüne ulaşın.

 • Explorer klasörüne tıkladıktan sonra sağ bölmeden boş bir alana sağ tıklayın ve ardından “DWORD 32 Bit Değeri” seçeneğine tıklayın.

Windows 10 Hızlı Erişim Kaldırma

 • Yeni oluşturduğunuz değerin adını “HubMode” olarak kaydedin.

 • “HubMode” değerine çift tıklayıp “DWORD (32-bit) Değerini Düzenle” penceresini açın.

 • Ardından “Değer Verisi” kısmını 0’dan, 1‘e çevirin ve “Tamam” butonuna tıklayarak kaydedin.

 • Dosya Gezgini klasörünü kapatıp, tekrar açtıktan sonra Hızlı Erişim listesinin bulunduğu yerde olmadığını göreceksiniz.

Windows 10 Hızlı Erişim Kaldırma

Windows 10 Hızlı Erişim Geri Açma

Eğer hızlı erişim listesini kaldırmaktan vazgeçtiyseniz yukarıdaki kayıt defteri ayarlarını sıfırlamanız gerekir.

 • Windows 10 hızlı erişim geri açmak için yukarıdaki kayıt defteri yoluna tekrar gidin. Explorer klasöründeki “HubMode” değerini silin.

 • Bu işlemden sonra Dosya Gezginini tekrar açıp hızlı erişim listesinin görünür hale geldiğini göreceksiniz.

Windows 10 Hızlı Erişim Geri Açma
 

SONUÇ

Win 10 Hızlı Erişim Kaldırma

Windows 10 hızlı erişim kaldırma işlemi için iki ayrı yöntem uyguladık. Yukarıdaki görselde görüldüğü üzere Windows 10 hızlı erişim listesi Dosya Gezgininden kaldırıldı. Hangi yöntemin başarılı olduğunu veya yaşadığınız sorunları aşağıdaki yorum kısmında belirtebilirsiniz.

 

Hiç yorum yok.

Yorum Yaz

e-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. (*) ile belirtilen alanların doldurulması zorunludur

Ad & Soyad*
E-Posta*
Websiteniz