Windows 10 Hızlandırma Yöntemleri

Windows 10 işletim sistemine sahip kullanıcılar, yavaşlık sorunundan ötürü Windows 10 hızlandırma yöntemlerini devamlı aramaktadırlar. Bu makalede arayış içerisinde olanlar için etkili bilgisayar hızlandırma yöntemleri paylaşılmıştır.

Kullanıcıların genel görüşü, bilgisayarın yavaşlığının Windows 10 kaynaklı olduğudur. Bu nedenle sorunu genellikle Windows 10’da ararlar. Aslında yavaşlık sorununun tamamen Windows 10 kaynaklı olduğu söylenemez. Windows 10 sorunlarının yanı sıra donanım sorunları, üçüncü parti yazılımlar ve gereksiz animasyon ve efektler de bilgisayar yavaşlığına sebep olabilir.

 

Windows 10 Hızlandırma Yöntemleri
Bloglarda ve internet ortamında paylaşılan Windows 10 hızlandırma yöntemlerinin bir kısmı kulaktan dolma ve işe yaramayan yöntemlerdir. Örnek olarak kayıt defteri temizliğinin bilgisayarı hızlandırdığına dair herhangi bir kanıt yoktur. Ancak neredeyse bilgisayar hızlandırma yazısını ele alan tüm blog ve web siteleri bunun bir çözüm olduğundan bahsetmektedirler.

Aşağıdaki paylaşılan yöntemlerin gerçeğe daha yakın olduğu söylenebilir ve bu yöntemlerin pratikte genellikle faydası görülmektedir. Tüm yöntemleri uygulamamış olsanız, bir kısmını uygulasanız dahi performans artışı yaşayabilirsiniz. Bilgisayar hızlandırma konusunda en iyi verimi almak için özellikle donanım kısmındaki değişikliklere daha fazla dikkat etmelisiniz. Windows 10 işletim sistemi ve yazılımların çoğu düşük kapasiteli sistemlerde verimli çalışmadığı için donanım kısmını atlamanız doğru olmayacaktır.

 

RAM’i yükseltin
RAM bilgisayarın geçici hafızasıdır. Bilgisayarınızı kullandığınız sırada, uygulamalar ve işletim sistemi RAM’e yığınla veriyi gönderir ve alır. RAM kapasitesinin düşük olması ve teknolojisinin yetersiz/eski olması bu veri transfer hızının/kapasitesinin düşmesi anlamına gelir. Yani RAM’in yetersiz olması direkt olarak bilgisayarın yavaşlamasına sebep olmaktadır. Günümüzde RAM tarafında sorun yaşamadan bilgisayarı kullanabilmek için min. 8GB RAM’e ihtiyaç duyulmaktadır. 

Bilgisayarların yıllar geçtikçe daha fazla RAM’e ihtiyaç duymalarının ana sebebi yazılımların ve işletim sistemlerinin daha gelişmiş hale gelmiş olmalarıdır. Yazılımlar ve işletim sistemleri daha kompleks görevleri yerine getirdikçe, RAM dahil daha fazla kaynağa ihtiyaç duyabilirler. Bu nedenle bilgisayarı hızlandırmak için atacağınız en önemli adımlardan biri RAM yükseltme olmalıdır.

 

SSD’ye Geçiş Yapın
“SSD kullanmayan mı kaldı” diyebilirsiniz. Ancak hala insanların birçoğu SSD kullanmayı bırakın, SSD’nin avantajlarından dahi bihaberdirler. Özellikle genel amaçlı bilgisayar kullananlar aşırı yavaşlık problemi ile karşılaşmadıkları için SSD’ye ihtiyaç olmadığını düşünebilirler. SSD’ler ve HDD’ler arasındaki hız farkı kıyaslanamayacak kadar çoktur. Veri okuma/yazma işlemleri ile ne kadar fazla haşır neşir oluyorsanız SSD’ye o kadar fazla ihtiyacınız var demektir. Bu işlemler bilgisayarı kullandığınız her an gerçekleşir. Fakat HDD kullandığınızda her veri okuma/yazma işlemi için ciddi bir zaman kaybı yaşarsınız. 

SSD kullanımına geçtiğinizde işletim sisteminin ve uygulamaların daha hızlı açıldığını gözlemleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra kullandığınız Windows 10’daki ve uygulamalardaki yavaşlık sorununun da minimuma indiğine şahit olabilirsiniz. SSD’nin sunduğu hız avantajının yanı sıra birçok avantajı da vardır. Örneğin SSD’ler, HDD’e oranla daha az enerji tükettikleri için laptop kullanımı için daha uygundur. Daha az enerji tüketimi, daha az ısınma sorunu demektir. Yani SSD’ler istisnai durumlar dışında, dolaylı olarak ısınma kaynaklı yavaşlama problemine sebep olmazlar. Ayrıca SSD’ler mekanik olarak herhangi bir işlem yapmadığı için çalışırken ses çıkarmazlar. Ancak forumlarda HDD’nin ses sorunun nasıl giderileceğine dair binlerce konu bulabilirsiniz. 

Windows 10 hızlandırma çabasına giren tüm kullanıcılar, RAM yükseltmenin yanı sıra mutlaka SSD’ye de geçiş yapmalıdırlar. SSD’ye geçiş yaparken anakartlarının desteklediği en son teknoloji SSD’ye geçiş yapmaları daha faydalı olacaktır. Bu iki maddenin uygulanması halinde, diğer maddelerin takviye görevi gördüğünü anlayacaksınız. Çünkü genellikle yavaşlık sorunun ana problemi donanım yetersizliğidir. Eğer sorun donanım yetersizliği değilse, diğer yöntemleri öncelemeniz elbette daha doğru olur.

 

Bilgisayar Sıcaklığını Düşürün
Windows 10 yavaşlık sorunu, bilgisayarın aşırı ısınmasından da kaynaklanabilir. Bu sorunla sıklıkla karşılaşıldığı için listenin 3. sırasında yer alıyor. Isınma sorunu detaylı bir şekilde ele alınması gereken bir meseledir. Sorun bir işlemcinin termal macununun bitmesinden de kaynaklanıyor olabilir. Aynı şekilde kasa içerisindeki fanların yanlış konumlandırılmasından da kaynaklanabilir. İşlemciniz boşta iken sıcaklığı 35-40 derece olmalıdır. Yük altında iken 60-85 derecelere ulaşması gayet normaldir. 

Bilgisayarınızın kasa içi sıcaklığı ise 35-40 derece olmalıdır. Bunun gibi bilgisayar bileşenlerinizin uygun sıcaklık değerlerini öğrenin. En uygun sıcaklık değerine ulaşana kadar bilgisayar soğutma yöntemlerini uygulayın. Bilgisayar donanım sıcaklıklarını öğrenmek için üçüncü parti yazılımlar kullanabilirsiniz.

 

Sabit Diski Temizleyin
Sabit diskinizi tüm kalabalıktan ve gereksiz dosyalardan temizlemeniz, performans açısından son derece önemlidir. Sabit diskinizde daha az veri olması, verinin okunması için daha az zaman harcanması anlamına gelir. Yani bu yöntem bilgisayar hızlandırma yöntemleri arasında mutlaka uygulanması gerekenlerden birisidir.

Sistem dosyalarını temizleyip sabit diskinizde yer açmak için aşağıdaki adımları takip edin;

 
⦁    “Başlat” butonuna tıklayın. Ardından “Disk Temizleme” yazın ve ilk çıkan sonuca tıklayın.

 
⦁    Açılan “Disk Temizleme” aracından temizlemek istediğiniz sürücüyü seçtikten sonra “Tamam” butonuna tıklayın.

 
⦁    Seçtiğiniz sürücüde nelerin temizlendiğini belirlemek için açılan pencereden isterseniz silinmesi gerekenleri düzenleyin ve ardından “Sistem dosyalarını temizle” butonuna tıklayın.

 
⦁    Tekrar açılan sürücü seçim ekranından, yeniden sürücü seçimi yapın ve “Tamam” butonuna tıklayın.

 
⦁    Daha sonra açılan temizleme penceresinden silinecek dosyaları tekrar gözden geçirin ve “Tamam” butonuna tıklayın. 

 
⦁    Karşınıza gelen uyarıya “Dosyaları sil” onayını verdikten sonra temizleme işlemi başlayacaktır.

Sistem dosyalarını temizleme işlemi biraz uzun sürebilir. Sistem dosyalarının yanı sıra kendi yüklediğiniz ve sıklıkla kullanmadığınız uygulamaları kaldırmanız da bilgisayarınızın hızlanmasına katkı sağlayabilir.

 

Antivirüs Programlarını Kaldırın
Antivirüs programları ile zaman zaman tarama yapmak elbette gereklidir. Ancak Antivirüs programlarının “Gerçek Zamanlı” modda devamlı açık kalması Windows 10 yavaşlık sorunu yaşanmasına sebep olabilir. Antivirüs programları bilgisayarda açtığınız uygulamaları ve bunun yanı sıra birçok adımınızı takip ettiği için ciddi bir şekilde kaynak tüketir. Bu nedenle mümkünse “Gerçek Zamanlı” modu açık tutmayın. Bunun yerine periyodik olarak “Tam Tarama” işlemini uygulayın.

Virüslere karşı açık kapı bıraktığınızı düşünüyorsanız, endişelenmeyin. Çünkü artık antivirüs programları bu tarz sorunlara çözümler sunmaktadır. Örneğin bir uygulama indirdiğinizde bunu antivirüs programı içerisinde çalıştırarak veya taratarak virüs barındırıp, barındırmadığını öğrenebilirsiniz. Hatta tek bir antivirüs programı ile güvenlik sağlamak yerine online virüs tarama araçlarından yararlanarak birden fazla antivirüs programıyla aynı anda tarama işlemi yapabilirsiniz. Kısacası siz bilgisayarı kullanırken mümkün olduğunca antivirüs programını çalıştırmayın veya en az kaynak tüketecek şekilde çalıştırın. Özellikle Windows 10 hızlandırma gayretinde olan fakat düşük sistem özelliklerine sahip bir bilgisayarı olanlar bu maddeyi es geçmemelidir.

 

Yüksek Performans Modunu Seçin
Laptop veya masaüstü farketmeksizin tüm Windows 10 bilgisayarlarda performans mod seçeneği yer almaktadır. Yüksek performans modu donanımları herhangi bir kısıtlama olmaksızın kullanmanızı sağlar. Diğer modlarda performans hissedilir seviyede düşüşe geçer. Laptoplarda yüksek performans modunu yalnızca laptop şarja takılıyken, yani batarya çıkarılmış halde iken aktif hale getirin. Aksi takdirde bataryanız daha çabuk kullanılamaz hale gelebilir.

Masaüstü bilgisayarınız varsa yüksek performans moduna almaktan çekinmeyin. Bu konuda tek derdiniz cüzi miktarda elektrik faturasına yansıyan rakamlar olur. Yüksek performans modu donanımları yormaz mı diye endişlenmenize gerek yok. Overclock işlemi gibi üreticinin belirlediği sınırın dışına çıkılmadığı için genellikle pek sorunla karşılaşılmaz. 

Yüksek performans moduna geçiş için aşağıdakileri sırasıyla uygulayın;

 
⦁    “Başlat” butonuna tıklayın ve “Güç Ayarları” yazıp ilk çıkan sonuca tıklayın.

 
⦁    Açılan pencerenin sağ kısmının en altında yer alan “İlgili ayarlar” başlığının altındaki “Ek güç ayarları” butonuna tıklayın.

 
⦁    “Tercih edilen planlar” başlığı altından “Yüksek performans” seçeneğini işaretleyin.

 

Görsel Efektleri Devre Dışı Bırakın
Görsel efektleri devre dışı bırakmak, Windows 10 hızlandırma 2020 yöntemleri arasında kullanıcının direkt gözlemleyebildiği ve hız farkını hissedebildiği yöntemlerden biridir. Ekran kartınızın veya işlemcinizin gereksiz yere işlem gücünün bir kısmını görsel efektlere ayırması yavaşlık sorununa sebep olabilmektedir. Eğer ekran kartınız yoksa veya düşük kapasiteli ise görsel efektlerden uzak durmalısınız. Diğer hiçbir yöntemi uygulama imkanınız olmasa bile bu maddeyi kesinlikle atlamayın.

Görsel efektleri kaldırmak için aşağıdaki adımları uygulayın;

 
⦁    “Başlat” butonuna tıklayın ve “Gelişmiş Sistem Ayarları” yazarak ilk çıkan sonuca tıklayın.

 
⦁    Açılan pencereden “Gelişmiş > Performans” bölümündeki “Ayarlar” butonuna tıklayın.

 
⦁    “Performans Seçenekleri” penceresi açıldıktan sonra “Görsel Efektler” sekmesinde yer alan seçeneklerden “Özel” seçeneğini işaretleyin.
⦁    “Ekran yazı tipi kenarlarını düzelt”, “Fare işaretçisi altında gölge göster”, “Pencerenin altında gölge göster”, “Simgeler yerine küçük resimler göster” seçenekleri dışında hepsini pasif hale getirin. Getirdikten sonra “Tamam” butonuna tıklayın.


Sürücüleri Güncelleyin
Üreticiler donanımların daha verimli ve performanslı çalışması için sürücü güncellemeleri yayınlarlar. Bu güncellemeleri periyodik olarak indirmemek de bilgisayarın yavaşlamasına sebep olabilir. Sürücü güncellemeleri aynı zamanda donanımların işletim sistemi ve yazılımlarla daha uyumlu çalışması için yayınlanır.

Donanımların driverlarını güncellemek için üçüncü parti yazılımları kullanabilirsiniz. Ancak ne indirdiğinizi açık bir şekilde göremediğiniz için bu yöntem risklidir. En sağlıklı yöntem ise direkt olarak üreticinin kendi web sitesinden orijinal sürücüyü indirmektir. Örnek olarak Google’a “X Ekran kartı X model driver” yazıp, üreticinin web sitesinden  yeni güncelleme indirilebilir.

 

Windows 10’u Güncelleyin
Windows 10 hızlandırma yazısı altında bu yöntemi görmek sizi şaşırtabilir. Çünkü kullanıcıların genel düşüncesi, Windows 10 güncellemelerinin bilgisayarı yavaşlattığı yönündedir. Eğer Windows 10 sistem gereksinimlerini karşılayan bir donanıma sahipseniz, güncellemelerden dolayı bir yavaşlık sorunu genellikle yaşamazsınız. Yavaşlıktan ziyade, sistemdeki hatalar giderildiği için performans artışı gözlemlenebilir. Her güncellemeden sonra sabit diskte alan daraldığı için düşük kapasiteli sistemler çabuk etkilenebiliyorlar. Bu nedenle düşük kapasiteli donanıma sahip olanlar görüşlerinde haklılar, zorunda kalmadıkları sürece güncelleme yapmamalarında fayda var.

Hiç yorum yok.

Yorum Yaz

e-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. (*) ile belirtilen alanların doldurulması zorunludur

Ad & Soyad*
E-Posta*
Websiteniz