Windows 10 Ekran Kartı Öğrenme

Oyun oynayanlar veya bilgisayara grafiksel anlamda yük bindiren yazılımlar kullananlar ekran kartı öğrenme merakındadırlar. 

Ekran kartı grafik performansını ve dolaylı olarak bilgisayar performansını etkileyen baş unsurlardan birisidir. İşlemciler ekran kartının yaptığını temel olarak yapabilir. Ancak işlemciler hem grafiksel hem de mantıksal işleri aynı anda yapmaya kalktığında bu performans kaybına neden olur. Hatta bazen bilgisayarınızın oyunları ve uygulamaları açmadığını veya verimli çalıştırmadığını görebilirsiniz. Bunun sebebi ekran kartının kapasitesinin düşük olması veya ekran kartının hiç olmaması olabilir. Eğer oyun oynamak veya 3 boyutlu çizim uygulamalarında olduğu gibi ağır grafiksel işlemler gerektirecek işler yapmıyorsanız ekran kartı çok gereklidir denemez.

Windows 10 Ekran Kartı Öğrenme


Ekran kartı kaç gb öğrenme serüveninde yapmanız gerekenler aşağıdaki adımları takip etmeniz olacak. İki ayrı yöntemden hangisi kolayınıza geliyorsa onu uygulayabilirsiniz.

Aygıt Yöneticisi ile Ekran Kartı Öğrenme

 
⦁    “Başlat” menüsüne gelin ve “Aygıt Yöneticisi” yazın.
⦁    Karşınıza çıkan ilk sonuca tıklayın.

 
⦁    “Aygıt Yöneticisi” penceresinde yer alan “Görüntü bağdaştırıcıları” kısmına tıklayın.
⦁    Bu sekmeyi açtıktan sonra altında listelenen, bilgisayarınıza takılı olarak ekran kartıdır.

DirectX Tanı Aracı ile Ekran Kartı Öğrenme


Ekran kartı öğrenme ve RAM gibi diğer temel sistem özelliklerini öğrenmek için dxdiag (DirectX Tanı Aracı) kullanabilirsiniz.

 
⦁    “Başlat” butonuna tıklayın ve ardından “dxdiag” yazın.
⦁    Karşınıza çıkan en üstteki sonuca tıklayın.


 
⦁    “DirectX Tanı Aracı” açıldıktan sonra “Ekran” bölümüne gelin.
⦁    “Cihaz” ve “Sürücüler” bölümünden ekran kartınız hakkında temel bilgileri edinebilirsiniz.


Ekran kartınızdan kaynaklı bir performans sorunu yaşadığınızı düşünüyorsanız sürücü güncellemesi yapmalısınız. Eğer güncelleme yetersiz gelecek kadar düşük kapasiteli veya eski teknolojili bir ekran kartınız varsa donanım değişikliğine gitmelisiniz. Bu makalede Windows 10 üzerinde ekran kartı öğrenme işlemi anlatıldığı için ekran kartı seçimi ayrı bir makale konusu olduğundan bilgi verilmemiştir.

Hiç yorum yok.

Yorum Yaz

e-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. (*) ile belirtilen alanların doldurulması zorunludur

Ad & Soyad*
E-Posta*
Websiteniz