Windows 10 Disk %100 Sorunu ve Çözümleri

Windows 10 disk 100 sorunu ile birlikte sistemde yavaşlama varsa, sıraladığımız çözümleri adım adım uygulayarak sisteminizi rahatlatabilirsiniz.

Disk %100 sorunu genellikle sistem bakımının yeterli seviyede yapılmamasından kaynaklanır. Gereksiz dosyaların birikmesi ve disk temizliğinin yapılmaması bu sorunu tetikler. Aynı zamanda sisteme sızan bir virüs diski tamamen kullanarak işgal edebilir. Windows 10 işletim sisteminde sıklıkla görülen bu sorunu çözmek için aşağıdaki adımları atlamadan uygulayın.

Windows 10 Disk 100 Sorunu

Windows 10 disk 100 hatası sadece yazılımsal sorunlardan kaynaklanmıyor olabilir. Aynı anda birden fazla program açtığınızda bu problemle karşılaşıyorsanız donanım güncellemesi yapmanızda fayda var.

Devamlı olarak karşılaştığınız bir sorun haline geldiyse, tavsiye etitğimiz Windows 10 ayarlarını ve onarımlarını yaparak çözüme bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Kullanmadığınız Programları Kaldırın

Bilgisayarınızda uzun zamandır kullanmadığınız programları kaldırarak işe başlayın. Programlar diskinizde yer kapladığı için disk performansını olumsuz yönde etkiler. Asıl kullandığınız programları çalıştırırken, açarken veya Windows’u başlatırken bu etkiyi hissedersiniz.

Hem Windows 10 disk 100 sorunu yaşamamak için hem de diskinizin erkenden bozulmaması için gereksiz programları kaldırın.

Zamanlanmış Görevleri Silme

Windows 10 ‘da kullanıcıların en çok karşılaştığı disk hatasının en önemli sebeplerinden birisi zamanlanmış görevlerdir. Kurulum yaptığınız programlar arka planda sizden habersiz zamanlanmış görevler atayabilirler. Programların sizden habersiz arkaplanda işler çevirmesini engellemek ve disk sorunundan kurtulmak için aşağıdaki talimatları uygulayın.

Dikkat: Bu işlemi yalnızca kurulum yaptığınız veya sonradan kaldırdığınız programlar için uygulayın. Bilmediğiniz zamanlanmış görevleri teknik destek almadan kesinlikle silmeyin.

Windows 10 Disk 100 Sorunu

 • Windows 10 arama çubuğuna “Görev Zamanlayıcı” yazıp birinci sonuca tıklayın.

Windows 10 Disk 100 Sorunu

 • Açılan pencerenin sol menüsündeki “Görev Zamanlayıcı Kitaplığı” adlı klasöre tıklayın.

 • Pencerenin orta ve üst bölümünde listelenen görevleri kontrol edin. Göreve tıkladıktan sonra alt pencerede yer alan “Eylemler” sekmesine tıklayın. Buradan görevin hangi programa ait olduğunu görebilirsiniz.

 • “Eylemler” sekmesinden kontrol ettiğiniz görevlerin silinmesi gerektiğinden emin olun. Göreve sağ tıklayarak “Sil” butonuna tıklayın. Çıkan uyarıya “Evet” dedikten sonra görev kalıcı olarak silinecektir.

Başlangıç Programları Kaldırma

Zamanlanmış görevler ile benzer yapıda olan başlangıç programları da Windows 10 disk 100 sorununa sebep olabiliyor. Başlangıç programlarını düzenlemek için her zaman kullandığımız Görev yöneticisinden yararlanacağız.

Windows 10 Disk 100 Sorunu

 • Görev yöneticisini açmak için CTRL + ALT + DELETE tuş kombinasyonunu kullanın. Ardından karşınıza gelen ekrandan Görev Yöneticisi butonuna tıklayın.

 • Açılan Görev yöneticisinden “Başlangıç” sekmesine tıklayın. Başlangıç için gereksiz olan tüm programları sağ tıklayarak devre dışı bırakın.

Çöp ve Geçici Dosyalardan Kurtulma

Windows 10 Disk Hatası

Windows 10 ‘da ve diğer bir çok işletim sisteminde diski işgal eden, programların artık olarak bıraktığı bir çok dosya mevcut. Dosyaları tek tek bulup silmeniz epey uğraştırıcı olacaktır. Bunun için BleachBit yazılımını kullanmanızı öneriyoruz. Kullandığınız işletim sistemini seçerek kolayca indirebilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

BleachBit programını çalıştırdıktan sonra sol menüde kullandığınız programlar ve sistem seçenekleri yer alır. Sistem seçeneklerinde, “Boş disk alanı” seçeneği hariç hepsini seçili hale getirin. Kullandığınız programların silinmesini istemediğiniz kayıtlar hariç hepsini aktif hale getirin. Son olarak “Derin Tarama” başlığı altındaki kayıtların hepsini aktif hale getirin. “Derin Tarama” işlemi uzun sürebileceği için ara sıra aktif hale getirerek temizlik yapmanızı öneririz.

Windows 10 disk 100 çözümü için sileceğiniz çöp dosyaları belirlediyseniz, yukarıdaki sarı renkteki, “Seçili işlemlerdeki dosyaları temizle” etiketli süpürge simgesine tıklayıp, çıkan uyarıdan evet seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır.

Bu işlemi yaparken hiçbir programın açık olmaması gerekmektedir. Sistem dosyaları, derin tarama ve diğer program dosyalarının silinmesi sonucunda ortaya çıkabilecek hatalardaki sorumluluk bize ait değildir. Ne anlama gelmediğini bilmediğiniz dosyaları silmeden önce Google’dan aratıp, araştırmanızı tavsiye ediyoruz.

Disk Temizliği

Windows’un kurulu olduğu diskte sistem dosyalarını temizlemek Windows 10 disk 100 probleminin dolaylı yoldan çözülmesini sağlar. Basit birkaç işlem ile disk temizliğini başlatmak için aşağıdaki talimatları adım adım uygulayın;


Windows 10 Disk 100 Hatası

 • Arama çubuğuna “cleanmgr” yazıp çıkan ilk sonuca tıklayın.

Windows 10 Disk 100 Hatası

 

 • Windows 10’un kurulu olduğu diski seçin ve ‘Tamam’ butonuna tıklayın.

Windows 10 Disk 100 Hatası

 • Yeni açılan pencereden “Sistem Dosyalarını Temizle” butonuna tıklayın ve tekrar açılan disk seçim penceresinde Windows kurulu diski seçip “Tamam” butonuna basın.

Windows 10 Disk 100 Hatası

 • Listeden silinmesini istediğiniz bütün dosyaları işaretleyin. Ardından “Tamam” butonuna tıklayın ve karşınıza çıkan uyarıdan “Dosyaları Sil” butonuna tıklayıp disk temizleme işlemini tamamlayın.

Gelişmiş Önyükleme Seçenekleri

Windows 10’un daha hızlı açılması için başlangıçta işlemcinizin tüm çekirdeklerinin kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlem dolaylı olarak disk sorununun çözülmesini sağlar.
 

Windows 10 Disk 100 Hatası

 • “Windows + R” tuşuna bastıktan sonra “Çalıştır” penceresinin “Aç” bölümüne “msconfig” yazın ve “Tamam” butonuna tıklayın.

Windows 10 Disk 100 Hatası

 • “Önyükleme” sekmesine tıkladıktan sonra “Gelişmiş Seçenekler” butonuna tıklayın.

 • Açılan “Gelişmiş Önyükleme Seçenekleri” penceresinden “İşlemci Sayısı” seçeneğini aktif edin ve maksimum çekirdek sayısını seçin. Ardından “Tamam” butonuna tıklayın ve işlemi tamamlayın.

Virüs Taraması

Windows 10 disk 100, virüslerin bilgisayarınıza sızması sonucunda meydana gelebilen bir sorundur. Bilgisayarınızda gerçek zamanlı bir virüs koruması bulunmuyorsa ve düzenli olarak tarama yapmıyorsanız virüs bulaşma ihtimali oldukça yüksek.

Gerçek zamanlı koruma için bilgisayarınız yeterli sistem kapasitesine sahip değilse, düzenli olarak tarama yaparak tedbir alabilirsiniz. Taramanın daha sağlıklı olması için “Hızlı” modunda değil, “Derin/Tam” modunu tercih edin.

Temel Windows Onarımı

Genel performansa katkısı ve sistem hataların çözümü için temel Windows onarımından faydalanın. Windows 10 disk 100 sorunu için son maddemiz olan Windows onarımı işlemini adım adım uygulayın;

Windows 10 Disk 100 Çözümü

 • Arama çubuğuna “cmd” yazıp ilk sonuca sağ tıklayın ve “Yönetici Olarak Çalışır” a tıklayın.

Windows 10 Disk 100 Çözümü

 • Daha sonra komut satırına “sfc /scannow” yazıp enter’a basın.

Windows onarım işlemi biraz uzun sürebilir. Paylaştığımız çözümleri ve tavsiyeleri uygulamanıza rağmen, düzenli olarak sisteminizi temizlemenize rağmen Windows 10 disk 100 sorunu devam ediyorsa, mutlaka teknik destek alın.

Hiç yorum yok.

Yorum Yaz

e-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. (*) ile belirtilen alanların doldurulması zorunludur

Ad & Soyad*
E-Posta*
Websiteniz