Windows 10 Değiştirmeniz Gereken Dosyalar ve Programlar

Windows 10’da Değiştirmemeniz Gereken Dosyalar ve Programlar 

 

Birçoğumuz Windows işletim sisteminin derinliklerini merak ederiz. Meraklılar mutlaka sistem dosyalarını kurcalamak ister. Gizli klasörler ilgi çeker. Ancak bu noktada bir gerçek var ki uzmanı değilsek, ne yapacağımızdan emin olamıyorsak bu merakın sonu sisteme zarar verebilir. Sistemi iyice bozabilir ve format atmak zorunda kalabilirsiniz. Hele ki yedekleme yapmadıysanız olası bir bozulmada tüm verilerinizi kaybedersiniz. Emeğiniz boşa gider. Bu yazımızda en güncel işletim sistemi olan Windows 10’da değiştirmemeniz, fazla kurcalamamanız gereken sistem dosyalarını inceleyeceğiz. Lütfen burayı okuduktan sonra bilgisayarınızın başına geçip bu dosyalara dokunmayın. Windows’unuz kalıcı zarar görebilir. 

  1. WINDOWS 

İşletim sistemi ile ilgili her şeyin bulunduğu kök klasördür. İşletim sisteminin kendisidir. Bu klasörde, işletim sisteminin başlatılması ve çalışması için gereken dosyalar bulunur. İçeriğini hiçbir şekilde değiştirmemeniz tavsiye edilir. Yoksa ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Sistem bu dosyayı silmenize müsaade etmemektedir. 

 

  1. Pagefile.sys 

Pagefile.sys dosyası, işletim sisteminin çalışma esnasında RAM dolduğu zaman RAM’i rahatlatmak amacıyla kullanılır. RAM dolduğunda, kullanmadığımız bir program vb. varsa bununla ilgili dosyalar bu sistem dosyasına yazılır. Bu sistem dosyasını kapatarak bilgisayarınızda daha çok alan açmanız mümkün ancak RAM’i nerede, ne zaman, nasıl kullanmanız gerektiğini bilmiyorsanız kapatmanız tavsiye edilmez. 

 

  1. System32 

Neredeyse Windows işletim sistemlerinin çoğu sürümünde bulunan bu System32 klasörü,, sistem kütüphanelerini ve sistem programlarını içerir. İçeriğinin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez. Aksi takdirde çok ciddi problemler baş gösterebilir. 

 

  1. Kayıt Defteri 

Başlangıç’ı seçin. Klavyeyi kullanarak regedit.exe yazın. Çıkan sonuçlarda Kayıt Defteri Düzenleyicisine tıklayın. Açılan pencerede hiç dokunulmaması gereken bazı klasörler göreceksiniz. Kayıt defteri, adından da anlaşılacağı gibi sistemde olup bitenin kaydını tutar. Bu kayıtlara ihtiyaç halinde başvurulur. Eğer siz bu klasörlerin içeriğini değiştirirseniz ve bunlardan biri sistemin çalışmasını etkileyecek düzeyde çok önemli ise sistem çökebilir. 

 

  1. Program Files 

Genelde program dosyalarının bulunduğu bir klasör de olsa bazı sistem dosyaları da bu klasör içerisinde yer alır. İçeriğini değiştirmeniz durumunda sistem kararlı ve düzgün çalışmayabilir. Program Files klasöründen dosya silmek istiyorsanız, iyi araştırmanızı öneririz.  

 

 

 

 

Hiç yorum yok.

Yorum Yaz

e-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. (*) ile belirtilen alanların doldurulması zorunludur

Ad & Soyad*
E-Posta*
Websiteniz