Windows 10 Arama Çalışmıyor Nasıl Çözülür?

Windows 10 arama çalışmıyor diye şikayette bulunan kullanıcıların sayısı oldukça fazla. XP ve Windows 7 gibi sürümlerde pek rastlanmayan bu soruna Windows 10’da sıklıkla rastlanmaktadır.

Her Windows 10 güncellemesinde farklı bir sorun çıkmasına kullanıcılar artık alıştı. Ancak arama çubuğu sorunu uzun süre devam etti. En güncel Windows 10 sürümlerinde bu sorun nadiren yaşanmaktadır. Fakat hala Windows 10 güncellemesi yapmamış olanlar Windows 10 arama sorunu ile karşılaşmaktadırlar.

Soruna dair bazı çözümler;

 

 

Windows 10 Arama Çubuğu Sorunu ve Çözümü

Önemli bir iş üzerindeyken ve hızlıca ulaşmanız gereken bir dosyayı ararken, bir anda arama çubuğunun çalışmadığını farkettiniz. Aradığınız dosyanın dizinini bilmiyorsanız bulmanız oldukça zor olacaktır.

Sorunu kısa sürede çözebilmeniz için Windows 10 arama çalışmıyor sorununa dair işe yarayan çözümleri listeledik. Her çözümü uyguladıktan sonra tekrar arama yapmayı deneyin.

Arama Hizmetini Sonlandırma / Yeniden Başlatma

Arama hizmetinde meydana gelen hataları gidermek için en iyi çözüm yeniden başlatmaktır. Bunun için “CTRL + ALT + DELETE” tuş kombinasyonu ile “Görev Yöneticisi”ni açın. Ardından “İşlemler” sekmesinden “Arama” hizmetini bulun ve sağ tıkladıktan sonra “Görevi Sonlandır” seçeneğine tıklayın. Bu işlemden sonra arama hizmeti yeniden başlatılacak.


Sorun Gidericiyi Çalıştırma

Windows 10 sorun giderici ile yaşadığınız bir çok Windows sorununa çözüm arayabilirsiniz. Her zaman doğru sonuçlar vermese de temel seviyedeki problemler çözülebiliyor. Sorun gidericinin Windows 10 arama sorunu için başarılı olduğuna dair bir çok kullanıcı yorumu mevcut.

Başlat menüsüne tıklayın ve sol kısımdaki çark simgesine yani “Ayarlar” butonuna tıklayın.

Aşağıda bulunan “Güncelleştirme ve Güvenlik” kısmına tıklayın.

Açılan pencerenin sol bölümünden “Sorun Gider” kısmına tıklayın ve “Sorun Gider” kısmında yer alan “Diğer sorunları bul ve düzelt” başlığı altından ''Arama ve dizin oluşturma'' bağlantısına tıklayın.

Daha sonra arama sorunları özelinde açılan sorun gidericiden, yönergeleri takip ederek sorunu çözebilirsiniz.

Arama Hizmetlerindeki Sorunları Tespit Etme

Arama hizmetinin elle durdurulması veya tamamen kapatılması Windows 10 arama sorunu çıkartabilir. Hizmetler bölümünden herhangi Windows 10 arama hizmetini kontrol edin.

Bunun için Windows + R tuş kombinasyonu ile “Çalıştır” penceresini açın ve “Aç” kısmının karşısına “services.msc” yazıp “Tamam” butonuna tıklayın.

Açılan Hizmetler penceresinden “Windows Search” adlı hizmeti bulun. Hizmete çift tıklayın. Daha sonra “Başlangıç türü” seçeneğini “Otomatik” olarak ayarlayın. Eğer “Hizmet durumu” bölümünde “Başlat” butonu tıklanabilir bir durumdaysa, “Başlat” butonuna tıklayıp hizmeti başlatın.

Yeniden Dizin Oluşturma

Windows 10 arama çubuğu ve dizin problemlerini çözmek için dizin oluşturma seçeneklerinden yararlanın.

İlk olarak Denetim Masasına erişmemiz gerekiyor. Windows + R tuş kombinasyonu ile “Çalıştır” penceresini açın ve “Aç” kısmına “control” yazıp “Tamam” butonuna tıklayın.

Denetim Masası penceresi açıldıktan sonra sağ üst köşedeki “Görüntüleme ölçütü: Kategori” filtresine tıklayın. Görüntüleme ölçütünü “Büyük simgeler” olara belirleyin.

Listelenen ayarlardan “Dizin Oluşturma Seçenekleri” ayarına tıklayın.

Açılan “Dizin Oluşturma Seçenekleri” penceresinden “Gelişmiş” butonuna tıklayın.

“Gelişmiş Seçenekler” penceresinin “Sorun Giderme” başlığı altında bulunan “Yeniden Oluştur” butonuna tıklayın.


Karşınıza gelen “Dizini Yeniden Oluştur” uyarısını “Tamam” deyip geçin.

Bilgisayarı Yeniden Başlatma

Halk dilinde “reset at” veya “kapat/aç” düzelir deyimi genellikle işe yaramaktadır. Herhangi bir Windows 10 sorunu ile karşılaştığınızda bilgisayarınızı yeniden başlatmak çözüm olabilir. Windows 10 arama çalışmıyor sorunu için de işe yarayan çözümlerdendir. Bilgisayarınızı yeniden başlatmadan açık belgelerinizi mutlaka kaydedin.

Hiç yorum yok.

Yorum Yaz

e-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. (*) ile belirtilen alanların doldurulması zorunludur

Ad & Soyad*
E-Posta*
Websiteniz