Windows 10 Açılışta NumLock Aktif Etme

Windows 10 açılışta NumLock aktif etme sorunu sıklıkla yaşanan Windows sorunlarından biridir. Bu sorunun kayıt defterinden, bios’a kadar uzanan birçok çözümü bulunmaktadır.

 

Açılışta numlock’un kapalı olması kullanıcıların yazım hatası yapmasına sebep olabiliyor. NumLock’un kapalı olduğunu bilmedikleri için herhangi bir mecrada kullanıcı girişi yaparken “yanlış parola” hatası almalarına neden oluyor. Bunun yanı sıra NumLock’un kapalı olması, özellikle firma çalışanlarının veri girişi sırasında verileri hatalı bir şekilde kaydetmelerine sebep olabiliyor. Bunun gibi sorunlardan kurtulmak için Windows 10 NumLock sürekli açık kalsın diyen kullanıcılar aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirler.

 

Windows 10 Açılışta NumLock Aktif Etme


NumLock sorunu sadece Windows 10 işletim sistemine has bir sorun değil. Bu sorun neredeyse Windows tarihi kadar eskidir. Windows 7 / 8 işletim sistemlerinde de bu sorunla karşılaşmak mümkün. Eğer Windows 7 veya 8 işletim sistemi kullanıyorsanız, aşağıdan uygulayabildiğiniz tüm yöntemleri uygulayın. NumLock sorunu yaşayan Windows 10 kullanıcıları aşağıdaki tüm yöntemleri sırasıyla uygulayabilirler.

 

Tuş Kombinasyonları İle NumLock Aktif Etme


NumLock sorununa dair detaylı değişiklikler yapmadan önce klavye ile tekrar NumLock’u aktif etmeyi deneyin. Bazı tuş kombinasyonları NumLock’un açılışta da kapanmasına neden oluyor. Aynı şekilde NumLock’un açılış dahil devamlı açık kalmasını da sağlıyor. Fn tuşu ile NumLock tuşuna aynı anda basılı tutun. Daha sonra tekrar bir kez NumLock tuşuna basın. Bu işlemin ardından bilgisayarı yeniden başlatıp, sorunun devam edip etmediğini tekrar kontrol edebilirsiniz.

 

Regedit (Kayıt Defteri) ile Açılışta NumLock Açma


Windows işletim sisteminde yaşanan problemlerin genellikle regedit üzerinden çözülmeye çalışıldığını muhtemelen görmüşsünüzdür. Başlangıçta NumLock açma ve kapatma ayarlarını da regedit üzerinden yapmak mümkün. NumLock açık olarak bilgisayarın başlaması için aşağıdaki adımları takip edin;

 
⦁    “Başlat” butonuna tıklayın. Ardından “regedit” yazın ve karşınıza çıkan ilk sonuca tıklayın.

 
⦁    Kayıt defteri penceresi açıldıktan sonra “HKEY_USERS > DEFAULT > Control Panel > Keyboard” adresine gidin.
⦁    Sağ kısımda yer alan “InitialKeyboardIndicators” değerine çift tıklayın. Windows 10 açılışta NumLock aktif etme işlemi için “Değer Verisi” kısmına “2” yazın ve “Tamam” butonuna tıklayın.
⦁    Bu işlemin ardından bilgisayarı yeniden başlatın.

 

Komut Dosyası İle Açılışta NumLock Aktif Etme


Regedit ile gerekli değişiklikleri yapmanıza rağmen Win 10 açılışta NumLock kapalı olma sorunu devam ediyor olabilir. Bu durumda komut dosyası ile farklı bir yöntem deneyebilirsiniz. Komut dosyasındaki VB.NET kodu aracılığıyla, her bilgisayar açıldığında otomatik olarak NumLock tuşuna bir kez basılıyor. Eğer kayıt defteri işlemi başarılı olursa, bu yöntemi tercih etmeyin. Çok verimli bir yöntem olduğu söylenemez. Tuşa basma işlemi sanal olarak gerçekleştirildiği için, aynı anda farklı bir tuşa basmanız halinde çakışmalara sebep olabilir. 

 
⦁    Komut dosyasını oluşturmak için not defterini açın ve aşağıdaki kodu yapıştırın.
set WshShell = CreateObject("WScript.Shell")
WshShell.SendKeys "{NUMLOCK}"
⦁    Bu kodu yapıştırdıktan sonra “Dosya > Farklı Kaydet” butonuna tıklayın. “Kayıt Türü” seçeneğinden “Tüm Dosyalar” seçeneğini işaretleyin. Daha sonra dosya ismini “numlock.vbs” olarak belirleyin ve “Kaydet” butonuna basın.

 
⦁    Dosyayı kaydettikten sonra "Windows + R" tuşlarına aynı anda basın. Eğer bu tuş kombinasyonuna basmanız mümkün değilse  “Başlat” butonuna tıklayın ve “Çalıştır“ yazıp ilk çıkan sonuca tıklayın.
⦁    Açılan çalıştır uygulamasının “Aç” satırına “shell:startup” yazın ve “Tamam” butonuna tıklayın.

 
⦁    Açılan “Başlangıç” klasörünün içerisine kaydettiğiniz “numlock.vbs” dosyasını atın.
⦁    Komut dosyasının çalışması için bilgisayarı yeniden başlatın.

Eğer klavyenizin NumLock tuşu arızalı değilse, Windows 10 açılışta NumLock aktif etme işlemi bu yöntemden sonra başarılı olabilir. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu işlem çok verimli değildir. Örneğin başlangıçta herhangi bir sebepten ötürü tuşa basmanız gerekiyordur. Bu durumda çakışma sebebiyle ya sizin bastığınız tuş ya da NumLock tuşu basmayabilir.


BIOS Üzerinden Açılışta NumLock Sorununu Çözün


Windows 10 NumLock sürekli açık kalsın diyenler BIOS üzerinden NumLock’u açmayı deneyebilirler. BIOS’a erişmek ve ardından başlangıçta NumLock durumunu değiştimek için aşağıdakileri sırasıyla uygulayın;

⦁    Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve ilk yükleme ekranı gelir gelmez “F1, F2, F11 veya Delete” tuşlarından herhangi birisine devamlı basın. Bu tuşlarla BIOS’a erişemiyorsanız, bilgisayarınızın marka/modelini internette aratarak BIOS tuşunu öğrenebilirsiniz.


⦁    BIOS ekranı geldikten sonra “Önyükleme” veya “Önyükleme Seçenekleri” benzeri bir şekilde isimlendirilmiş olan menüye gidin ve “Enter” tuşuna basın.


⦁    “Önyükleme” menüsünde yer alan “NumLock durumu” veya “Önyükleme NumLock Durumu” gibi bir isme sahip olan seçeneğe gidin ve “Enter” tuşuna basın.


⦁    Bu seçeneğe girdikten sonra “Aktif” veya “Açık” şeklinde isimlendirilmiş ayarın üzerine gelip “Enter” tuşuna basın.


⦁    “F10” veya “Değişiklikleri Kaydet” benzeri bir tuşa basın. Bilgisayarınız bu işlemden sonra yeniden başlatılır.


Windows 10 açılışta NumLock aktif etme için kayıt defteri, başlangıç komut dosyası veya BIOS ile çözüme ulaşamamış olabilirsiniz. Bu durumda daha fazla ayarları kurcalamadan uzman bir kişiden veya teknik servislerden destek almanız tavsiye edilir.

Hiç yorum yok.

Yorum Yaz

e-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. (*) ile belirtilen alanların doldurulması zorunludur

Ad & Soyad*
E-Posta*
Websiteniz