VCL Media Player İle Ekran Görüntüsü Kaydetme

Ekran görüntüsü kaydetme en çok karşılaştığımız sorulardan biridir. Bilgisayar kullanan birçok insan, ekran görüntüsü kaydetme programı arayışı içerisine giriyor ya da bu konuda yeterli bilgiye sahip olmadığı için ne yapacağını bilemiyor. Ekran görüntüsü kaydetme video şeklinde yapılan aramalar birçok kez olumlu sonuç vermez ve hatta bazı indirilen programlar düzgün çalışmayabiliyor. Bu durumdan yola çıkarak sizler için bu konuya yazımızda yer verdik.

İnternet ortamında düzgün çalışan ücretsiz ekran görüntüsü kaydetme programı bulmak oldukça zordur. Yakın bir arkadaşınıza ya da bir müşterinize ekran üzerinden videolu olarak anlatmak istediğiniz bir şeyler olabilir ancak bu görüntüyü alabilmek için bir programa ihtiyacınız vardır. Arama motorları üzerinde saatlerce ekran videosu alma programı ararsınız ve harcamış olduğunuz onca zamanın boşa gideceğinden haberiniz bile olmaz. İnternet üzerinden, ücretsiz ekran kaydedici program bulmanız neredeyse imkansız denecek kadar zordur.

Birçoğumuz farkında bile değiliz ancak VLC Media Player’ın bu konuda oldukça başarılı bir program olduğunu söylemeliyiz. VLC Media Player ile ekran görüntüsü konusunda başarılı işler ortaya çıkarabiliyor. Video oynatıcı VLC Media Player birçok kişinin bilgisayarında bulunur ancak ekran video görüntüsü aldığından habersizizdir. Sürüm güncellemesinden sonra; ekran görüntüsü kaydetme özelliği eklenmiştir. VLC Media Player ile ekran görüntüsü nasıl alınır? Gelin hep birlikte inceleyelim..

VLC Media Player İle Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

VLC Media Player bilgisayarınızda yüklü değilse; yazı sonunda yer alan indirme linkine tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz. VLC Media Player’ı açtıktan sonra; sol üst tarafta bulunan “Ortam” sekmesine tıklayın ve karşınıza seçenekler sekmesi çıkacaktır. Seçenekler içerisinde yer alan “Dönüştür/Kaydet’e” tıklıyoruz.

 

Karşınıza bir ekran gelecek, bu ekranda yer alan “Yakalama Aygıtı” sekmesine tıklayın. Açılan sayfa üzerinden Yakalama kipi karşılığını; Masaüstü olarak belirleyin. Hemen alt kısımda yer alan “Yakalamada istenen kare hızı” karşılığını 35 k/s olarak belirleyin ve sağ alt köşede bulunan “Dönüştürüp Kaydet” e tıklayın.

 

 

Kaydet’i tıkladıktan hemen sonra karşınıza çıkan, ekran üzerinden kaydetmesini istediğiniz yeri belirlemeniz gerekecek. Masaüstünü ya da farklı bir klasörü seçebilirsiniz. Bu durum tamamen size bağlıdır.

 

 

Kaydedilecek yeri belirledikten sonra başlat butonuna tıklayarak kayıt işlemini başlatmış olursunuz. Kayıt sırasında; ilgili programı simge durumuna getirmeyi unutmayın.

 

Kullanımı bu kadar kolay ve basittir!

Hiç yorum yok.

Yorum Yaz

e-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. (*) ile belirtilen alanların doldurulması zorunludur

Ad & Soyad*
E-Posta*
Websiteniz