Ücretsiz Microsoft Office Alternatifi Program

Ücretsiz Microsoft Office alternatifi programlar, Microsoft’un ofis yazılımları için talep ettiği yüksek ücretlerden kurtulmanız için birebir. Alternatif denildiğinde aklınıza kötü/ucuz kavramları gelmesin. Aksine Microsoft ofis programları ile yapabildiğiniz hemen herşeyi bu yazımızda tanıtacağımız LibreOffice ücretsiz ofis yazılımı ile yapabilirsiniz.

Konu başlıklarına hızlıca buradan ulaşın;

 

LibreOffice Nedir? Ücretli midir?

LibreOffice açık kaynak kodlu, bir çok ofis aracını bünyesinde barındıran bir ofis yazılımıdır. Tek bir firmanın, kişi veya kişilerin yönetimi/denetimi altında olmadığı için herkes tarafından geliştirilebilir. Arayüz için Türkçe dil desteği bulunmakla beraber, sözcük denetiminde de Türkçe dil desteği bulunmaktadır. Bu ofis yazılımı tamamen ücretsiz olarak herkesin kullanımına sunulmuştur.

LibreOffice Microsoft Uzantılarını Destekler mi?

Kendisine ait ODF uzantısının yanı sıra diğer Microsoft ofis yazılımlarına ait uzantılarıda destekler. Tüm uzantı çeşitlerini desteklemese de Microsoft office üzerinde hazırladığınız Powerpoint, Word, Excel vb. belgeleri LibreOffice üzerinde açabilir, değiştirebilir ya da sıfırdan uygun formatta belge oluşturabilirsiniz.

Ücretsiz Ofis Programı LibreOffice Hangi Araçları Sunuyor?

  • Writer, Microsoft Word yazılımının alternatifidir. Bütün Word sürümlerinde sorunsuz çalışabilen çıktılar almanıza imkan tanır.

  • Impress, Powerpoint alternatifidir. Ücretsiz LibreOffice Impress yazılımı sayesinde sunum oluşturabilir, var olan Powerpoint sunumlarınızı rahatlıkla düzenleyebilirsiniz.

  • Calc, ise Microsoft Excel alternatifi bir araçtır. Excelden aşağı kalır yanı yok desek yeridir. Diğer araçlarda olduğu gibi Excel tablolarınızı rahatlıkla aktarabilir, düzenleyebilir veya yeniden oluşturabilirsiniz.

  • Base, Access alternatifi bir veritabanı yazılımıdır. Access’den MySQL’e kadar birçok veritabanını içe aktarım yapabilirsiniz.

  • Draw sayesinde teknik çizimler yapabilir, karmaşık olan diyagramlar oluşturabilirsiniz.

  • Math, diğer LibreOffice belgeleri ile uyum içerisinde çalışır ve belgelerinize matematiksel/bilimsel formüller eklemenize imkan sağlar.

Ücretsiz Ofis Programı LibreOffice’i Ulaşma

LibreOffice kurulumunda Taze ve Kararlı sürümlerden yararlanabilirsiniz. Daha az hata ile karşılaşmak için Kararlı sürüme ulaşın, kurulum ile uğraşmamak için Taşınabilir(Portable) sürüm tercih etmenizi tavsiye ederiz. Ücretsiz Microsoft Office alternatifi program, LibreOffice’i ulaşmak için tıklayın.

LibreOffice ile Word, Powerpoint veya Excel Belgesi Açma

Var olan bir Microsoft Office belgesini LibreOffice ile açmak için ilk etapta programı çalıştırın ve açıldıktan sonra sol panelden Word belgesi için Writer’a, Powerpoint için Impress’e tıklayın veya Excel tablonuz için Calc’a tıklayın.

Açılan boş pencerenin sol üst köşesindeki Dosya > Aç butonlarına tıklayın. Ardından Microsoft Word, Excel veya Powerpoint uzantılı dosyanızı seçin.

LibreOffice ile Word, Powerpoint veya Excel Belgesi Oluşturma

Word, Excel veya Powerpoint formatında çıktı almak için Dosya > Farklı Kaydet kısmından ortak format olan Office Open XML formatını tercih edebilirsiniz. Bu formatta tüm ofis belgelerini, Microsoft Office üzerinde çalıştırabilirsiniz. Fakat bazı uyumsuzluklar meydana gelebileceği için Word, Powerpoint ve Excel için 2007-365 formatında da belgelerinizi kaydedebilirsiniz.

Ücretsiz Microsoft Office alternatifi program arayışında olanlar için uzun yıllardır kullandığımız ve Microsoft Office’in eksikliğini bize hissetirmeyen LibreOffice’i tanıttık, yukarıdaki linkden programı ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok.

Yorum Yaz

e-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. (*) ile belirtilen alanların doldurulması zorunludur

Ad & Soyad*
E-Posta*
Websiteniz