Sanal PC Kurulumu Nasıl Yapılır?

Sanal pc kurulumu nasıl yapılır? diye merak eden teknoloji meraklılarına Virtualbox sanal pc kurulum aşamalarını adım adım resimli anlatımla göstereceğiz. Windows 7 Starter ISO Kalıbını seçiyoruz. 

Virtualbox ile sanal bilgisayar kurulumu yapmak için ilk etapta Virtualbox’ı buradan ulaşın.

Virtualbox Sanal PC Kurulumu (Resimli Anlatım)

Sanal bilgisayarı bir çok farklı amaç için kullanabiliriz. Bu amaçlar şüphelendiğimiz/virüslü olabileceğini düşündüğümüz dosyaları açmak, farklı işletim sistemlerini yeni cihaz satın almadan/ekstra kurulum işlemi yapmadan deneme imkanı bulmak ve özellikle geliştiriciler için farklı işletim sistemlerinde uygulamalarının nasıl tepki verdiğini gözlemlemek olabilir.

Tüm faydaları bunlarla sınırlı olmamakla beraber bir işletim sistemi üzerinde neler yapabiliyorsanız hemen hemen hepsini, kurduğunuz sanal pc ortamında da yapabilirsiniz.

Virtualbox indirdiğinizi ve kurulumu “İleri” diyerek tamamladığınızı varsayıyoruz ve Windows sanal pc kurma aşamasına geçiyoruz. Bu örneğimizde Windows 7 Starter kurulumu yapacağız. 

Gerekli dosyayı indirdikten sonra VirtualBox ile sanal makine kurulumuna geçiyoruz. Masaüstündeki Oracle VM VirtualBox programını açın. Ardından üst menüden Makine > Yeni seçeneğine tıklayın.

Sanal PC Kurulumu Nasıl Yapılır?

Açılan “Sanal Makine Oluştur” adlı pencereden sanal bilgisayara hangi işletim sistemini kuracağımızı seçiyoruz. Biz Windows 7 Starter kuracağız, fakat isterseniz Linux dağıtımlarını veya farklı bir işletim sistemide kurabilirsiniz. “Adı” kısmından sanal bilgisayarınıza bir ad verin. “Türü” kısmından işletim sistemini(Microsoft Windows) seçin, ardından “Sürüm” bölümünden Windows 7’yi seçip ileri butonuna tıklayın.

Sanal Bilgisayar Kurulumu Nasıl Yapılır?

Sıra geldi sanal bilgisayarınızın kaç gb/mb RAM ‘e sahip olacağını belirlemeye. Burada size önerimiz önerilen bellek boyutunun %10-20 daha üzerinde kapasiteyi belirlemeniz olacaktır. Fakat benim RAM sıkıntım yok diyorsanız istediğiniz gibi arttırabilirsiniz.

VirtualBox Sanal PC Kurulumu

Sabit disk’te sanal bilgisayarınıza yer açmamız gerekiyor. Bunun için varsayılan olarak gelen “Şimdi sanal bir sabit disk oluştur” seçeneğini seçip, oluştur butonuna tıklayın.

VirtualBox Sanal Makine Oluşturma

Karşınıza çıkan seçeneklerden “VDI (VirtualBox Disk Kalıbı)”’nı seçin ve ileriye tıklayın.

Windows Sanal PC Kurulumu

“Değişken olarak ayrılan” seçeneği ile ileri butonuna basın.

Windows 10 Sanal Bilgisayar Kurulumu

Dosya yeri ve boyutu kısmında ayırdığınız disk alanını arttırabilirsiniz. Fakat varsayılan değeri azaltmanız önerilmez. Boyutu belirledikten sonra oluştura tıklayın.

VirtualBox Kurulumu

Bu aşamadan sonra sanal makineniz sorunsuz bir şekilde oluşturulmuş olacaktır. Şimdi makineyi nasıl başlatacağımıza ve işletim sistemi kurulumu için ISO kalıbını nasıl yükleyeceğimize bakalım.

Uyarı: Sanal bilgisayar nasıl kurulur adlı makalemizde Windows 7 Starter kurulumunu anlatmayacağız, bunun için Windows 7 kurulumu nasıl yapılır tarzında basit bir arama ile youtube ve google’dan gerekli kurulum rehberlerine ulaşabilirsiniz.

Kurduğumuz sanal makineyi sol panelden seçin ve sağ bölmeden Başlat butonuna tıklayın. Sanal bilgisayarınız tıpkı gerçek bir bilgisayar gibi başlatılacaktır. Bu aşamada sanal bilgisayarınızda herhangi bir işletim sistemi kurulu değilse, sizden ISO kalıbını seçmenizi isteyecektir. İşletim sistemi kurulumu başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra artık ISO kalıbı sormayacaktır.

Sanal Bilgisayar Oluşturma

Başlangıç diskinizi seçin penceresinden sağ alt köşedeki dosya simgesine tıklıyoruz ve Windows 7 Starter Türkçe ISO kalıbını seçtikten sonra Aç butonuna tıklıyoruz. Son olarak başlat butonuna basıyoruz ve sanal bilgisayara işletim sistemi kurulumu başlamış oluyor.

Sanal Bilgisayar Kurulumu

Yukarıda uyardığımız gibi işletim sistemi kurulumu için basit bir araştırma sonucunda rehber makale ve videolara ulaşabilirsiniz.

Sanal PC Kurulumu Nasıl Yapılır? sorusunun cevabını detaylı bir rehber ile vermeye çalıştık. Eğer sanal bilgisayar kurulum aşamasında ve ağ yapılandırması / aygıtları etkinleştirme gibi konularda sorun yaşıyorsanız yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

6 yorum

Ümit

Mayıs 12, 2020

Sanal windows 10 kurarken işlemci hatası veriyor.Ne yapmak gerekli

Orijinal Windows

Mayıs 12, 2020

merhaba dilerseniz info@orijinalwindows.com mail adresimizle bizim ile iletişime geçiniz uzaktan masa üstü bağlantısı ile sorununuza tam anlamıyla inceleyelim ve kurulum sağlayıp yardımcı olalım :)

sedat

Mayıs 13, 2020

sanal pc oluşturnak istiyorum rica etsem yardımcı olma şansınız varmı ?

Orijinal Windows

Mayıs 14, 2020

merhaba dilerseniz info@orijinalwindows.com mail adresimizle bizim ile iletişime geçiniz uzaktan masa üstü bağlantısı ile sorununuza tam anlamıyla inceleyelim ve kurulum sağlayıp yardımcı olalım :)

gökhan

Haziran 1, 2020

merhaba benim windowsumun kurulu olduğu disc c ve boyutu dusuk programi d diskine kurup hdd boyutunu oradan ayarlayamiyorum

gökhan

Haziran 1, 2020

merhaba ben programi c diskim ssd oldugu icin yer dusuk ve sanal pc de hdd olustururken sorun yasiyorum boyutu dusuk oluyor d diskine kurmak ve oradan hddsini ayarlamak istiyorum nasil yapabiliriim

Yorum Yaz

e-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. (*) ile belirtilen alanların doldurulması zorunludur

Ad & Soyad*
E-Posta*
Websiteniz