Rufus nedir? Nasıl kullanılır?

Kapsamlı bir yazılım olan Rufus, yaygın olarak Windows ve Linux işletim sistemlerinin kurulumlarında kullanılır. Ayrıca kullanıcıların USB belleklerine format atabilmelerini sağlar. Ön yüklenebilir başlangıç birimleri de Rufus tarafından oluşturulabilir. Düşük boyutlu bir yazılım olmakla beraber pratik kullanım seçeneklerine sahiptir. Bu yazılımı ilk olarak kullanmak istediğiniz USB’nin çalışabilir diskleri üzerinde biçimlendirebilirsiniz. Bu diskler exFAT, FAT32, UDF ve NTFS olarak sıralanabilir.

Rufus yapılan her bir işlemde aktivite raporu sunarak, log dosyası içinde raporları saklar. İlgili dosyayı kontrol ettikten sonra yazılımın tüm aktivitelerini kontrol edebilir ve herhangi bir sorunla karşılaşılıp karşılaşılmadığını görebilirsiniz.

Rufus Nasıl Kullanılır?

Rufus programı ile Windows 10 ve Linux .iso dosyalarını yazdırmak veya diğer işlemleri başarılı bir şekilde çalışması için kurulum gerektirmez. Yalnızca yüklenen dosyayı çalıştırmanız yeterli olacaktır. Bu aşamada ilk olarak USB aygıtı takılmalı ve uygulamayı ‘Yönetici’ olarak çalıştırmalısınız. USB’nin takılı olması durumunda ise Rufus otomatik olarak algılayacak ve bir menü karşınıza çıkacaktır.

Daha sonra Windows 10 OSP veya önyüklenebilir USB oluşturabilmek için diğer ISO dosyalarına göz atabilirsiniz. Disk, ISO görüntüleri, FreeDOS ve önyüklenebilir olmayan seçenekler de sunan bu yazılımı seçtikten sonra ‘Başlat’a tıklayıp bir sonraki pencerede sürücüyü biçimlendirmeyi onaylayabilirsiniz. Bu süreçte durum çubuğundaki ilerlemeyi görebilirsiniz. İşlemler tamamlandıktan sonra önyükleme aygıtının hazır olduğunu anlayabilirsiniz.

Rufus Kurulum Aşamaları

İlk olarak Rufus yazılımını indirdikten sonra aşağıda paylaşılan resimde ok işaretiyle gösterilen alana tıklıyoruz.

Daha sonra yeni bir pencere açılacaktır. Buradan ISO kalıbının yer aldığı klasörü açarak ISO dosyasını seçiyoruz.

Hazır yazısının görülmesinden sonra ‘Başlat’a tıklayarak gelen ekranda ‘Tamam’a bastıktan sonra USB Disk hazırlanmaya başlayacaktır. Bu işlem USB bellek hızına göre 20 dakikaya kadar sürebilir. Bellekteki tüm dosyaların silineceğini ve mutlaka yedek almanız gerektiğini unutmayın.

Rufus .iso yazdırma işlemi bittikten sonra Linux, Windows veya herhangi bir işletim sisteminin .ISO dosyası diske yazılmış, kuruluma hazır hale gelmiş olacaktır.

Hiç yorum yok.

Yorum Yaz

e-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. (*) ile belirtilen alanların doldurulması zorunludur

Ad & Soyad*
E-Posta*
Websiteniz