İşlemci Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İşlemci alırken nelere dikkat edilmeli dendiğinde sayılabilecek onlarca kriter var. Bütçenize uygun en iyi işlemciyi almak için bilmeniz gerekenleri listeledik.

Geçmişte mağazalarda satılan hazır bilgisayarlar daha çok kullanımdayken, günümüzde toplama bilgisayarlar daha popüler. Kendi bilgisayarını toplamanın maliyet ve performans açısından ciddi avantajları bulunmaktadır. Her ne kadar avantajları olsa da teknik bilgi sahibi olmayan kullanıcılar için bilgisayar toplamak son derece zor olabilir.

İşlemci alırken neye bakılır;

 • Bütçe
 • Karşılaştırma
 • Kullanıcı Yorumları
 • İncelemeler
 • Soket yapısı
 • Nesil
 • Yonga seti
 • Çekirdek sayısı
 • Saat hızı
 • Hız aşırtma
 • RAM desteği

İşlemci Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Özelliklerine hakim olmadığınız ve nasıl çalıştığına dair bilgi sahibi olmadığınız bir ürünü satın alırken sorunlar yaşayabilirsiniz. İşlemci alırken özellikleri hakkında en azından temel bilgi sahibi olun.

Bütçe

Bütçenizi belirlemeden satın alma yapmanız pek doğru değildir. Gereksiz harcamalardan kurtulacağınız gibi aynı zamanda işlemci seçerken kararsızlık yaşamazsınız.

Karşılaştırma

İşlemci veya herhangi bir bilgisayar bileşeni satın alırken karşılaştırma yapmak çok önemlidir. İşlemcilerin teknik özelliklerinin ve test sonuçlarının kıyaslandığı sitelerden yararlanabilirsiniz.

Örnek Google araması: “i7-8086K vs i7-9750H”.

Kullanıcı Yorumları

Herhangi bir ürün satın alırken kullanıcı yorumlarına dikkat etmek gerekiyor. Yaşanan tecrübeler karar verme aşamasında yol gösterici olabiliyor. Fakat olumlu/olumsuz asılsız yorumların yapılması mümkün olduğu için her yorumu önemsemek doğru değil.

Kullanıcı yorumlarına e-ticaret sitelerinden, youtube videolarından veya teknoloji forumlarından bakabilirsiniz.

İncelemeler

Youtube kanalları veya yazılı inceleme yapan bloglar satın alma öncesi için kolaylık sağlıyor. İşlemci alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtını en iyi şekilde inceleme içeriklerinden alabilirsiniz.

Alacağınız işlemci çeşitli koşullarda test edilerek sonuçları sizlerle paylaşılıyor. İnceleme yapan kişinin güvenirliliği çok önemli. Çünkü tanıtım yazısı okuyor veya sponsorlu video izliyor olabilirsiniz. İşlemcinin hangi koşullarda teste tabi tutulduğu da önemli. İnceleme yapan kişinin test için kullandığı yazılımlar ile sizin hergün kullanacağınız yazılımların gereksinimleri farklı olacaktır. Bu nedenle inceleme ve test sonuçlarını ortalama bir değer olarak alabilirsiniz.

Nesil

Yeni teknoloji ve eski teknolojiyi kıyaslamamıza pek gerek yok. İstisnai durumlar olsa da genellikle yeni teknoloji ürünler daha verimli çalışmaktadır. İşlemcilerde de durum böyle. İşlemci satın alırken kaçıncı nesil olduğuna dikkat edin.

i5-3570K işlemci ile i5-7600K ‘yı örnek olarak vermek gerekirse i5-7600K yeni nesil bir işlemcidir.

Soket Yapısı

Soket yapıları iki tiptedir. PGA(Pin Grid Array) ve LGA(Line Grid Array) olmak üzere ikiye ayrılırlar. Artık işlemcilerde genellikle LGA soket yapısı tercih edilmektedir.

Soket yapısı işlemci ve anakart uyumluluğu konusunda önem teşkil eder. İşlemcinizin soket yapısı anakartın soket yapısı ile uyumsuz olduğunda işlemciniz çalışmaz. Sadece soket yapısı değil, pin sayısı da uyumluluk için gereklidir. Soket yapısında olduğu gibi pin sayısında da farklılık söz konusu ile işlemci yine çalışmayacaktır.

Yonga Seti

İşlemci satın alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus yonga seti uyumluluğudur. Yonga seti (chipset) uyumsuz olduğu takdirde soket yapısı ve pin sayısının bir önemi kalmaz.

AMD yonga setine sahip bir anakartta Intel yonga setli bir işlemciyi çalıştıramazsınız. Bu sebeple satın alacağınız işlemcinin anakart yonga seti uyumuna dikkat edin.

Çekirdek Sayısı

Çekirdek sayısı orantılı olarak birden fazla işi yapabilmenizi ve bir işi daha performanslı bir şekilde yapmanızı sağlar. Tek çekirdekli işlemciler günümüzde kalmadı diyebiliriz. 2 çekirdek işlemci kullanımı çok yaygın iken, 4 çekirdek ve üzeri yaygınlaşmaktadır.

Günlük kullanım için bir bilgisayar toplayacaksanız 2 çekirdek işlemci gayet yeterlidir. Fakat video düzenleme ve modelleme benzeri sisteme ağır yük bindiren işler yapacaksanız 4 çekirdek ve üzeri işlemcileri tercih etmenizde fayda var.

Saat Hızı

İşlemci saat hızı (GHz), işlemcinin bir görevi yerine getirme süresidir. 2 GHz bir işlemci ile 4.2 GHz arasında hız farkı söz konusudur.

Ancak tek çekirdekli işlemciler kullanılmadığından saat hızının etkisi eskisine göre daha az. Sebebi ise çok çekirdekli işlemciler zaten birden fazla görevi yerine getirebilir. Birden fazla görevi yerine getirebildiği gibi tek görevin daha hızlı gerçekleştirilmesini sağlayabilirler.

Örnek olarak 2 çekirdek 4.2 GHz bir işlemci, 4 çekirdek 3 GHz bir işlemciden daha performanslı değildir. Frekans değeri tek başına bir belirleyici olmadığından bir bütün olarak ele almak gerekir.

Hız Aşırtma

3 GHz bir işlemciyi 3 GHz üzerine çıkarma işlemine overclock(hız aşırtma) denir. Overclock işlemi ile üretici tarafından belirlenen maksimum frekans hızına ulaşabilirsiniz. Overclock işlemi sonrasında işlemci hızı en iyi hale gelir. Yüksek performansa ihtiyaç duyanlardansanız, işlemci satın alırken maksimum frekans hızına dikkat edin.

Overclock işlemcinin daha çabuk yıpranmasına ve arıza vermesine neden olmaktadır. Yüksek hıza ihtiyaç duymuyorsanız tavsiye edilmemektedir.

RAM Desteği

İşlemcilerin RAM desteği sınırlıdır. Bilgisayarınızı toplarken RAM satın almadan önce ilk etapta işlemcinizin RAM kapasitesini öğrenin. RAM miktarı işlemcinin limitlerini aşarsa bilgisayarınız çalışmayacaktır.

İşlemci alırken nelere dikkat edilmeli sorusunu elimizden geldiğince yanıtladık. İşlemci ve diğer bilgisayar bileşenlerini satın almadan önce güç kaynağı problemleri yaşamamak için ne kadar enerji tükettiğine de dikkat edin. İhtiyacınızı bildikten ve bütçenizi belirledikten sonra yukarıdaki teknik detaylara dikkat ederek rahatlıkla alışveriş yapabilirsiniz.

Hiç yorum yok.

Yorum Yaz

e-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. (*) ile belirtilen alanların doldurulması zorunludur

Ad & Soyad*
E-Posta*
Websiteniz