FreeDOS Nedir?

FreeDOS adın da anlaşılacağı üzere ücretsiz özgür bir sistem demektir. Kullanıcıların çoğu bir mağazaya girip bilgisayarlara baktıkların da önce işletim sistemleri dikkatlerini çekecektir. Windows haricinde işletim sistemleri pek tercih edilmiyor. FreeDOS işletim sistemi Linux tabanı altında vakıf tarafından geliştirilen tamamı açık kaynak kodlu olan bir sistemdir. Ücretsiz olmasının özelliği de bundan kaynakladır ki Windows’ un yerine tercih edilebilir. Çünkü Windows’ un lisansını satın almaya çalıştığınız da en az 200-300 tl maliyet olacaktır. Pekii yeni bilgisayarlarda bu işletim sistemi kullanılıyor mu? Sorusunun cevabını verecek olursak evet kullanılıyor. Çünkü Linux tabanlı olduğu için tamamı ücretsiz olan bu sistem yeni bilgisayarlarda oldukça hızlı bir performans göstermektedir.

FreeDOS Bilgisayarlara Windows Kurulur mu?

Windows dahil tüm işletim sistemlerini kurabilmek mümkün, bunu sizlere kısa bir şekilde anlatmaya çalışalım. Öncelikle gerekli olan ekipmanlarımız, CD veya Flash Disk. Bu ikisinden birisi olduktan sonra içine format dosyasını kuracaksınız sonrasında ise BOOT menüden örneğin Flash Disk kullanılıyor ise bunu en baş noktaya getireceksiniz. Sonra ayarları kaydedip bilgisayarı yeniden başlattığınız da siyah ekran üzerin de bir yazı çıkacak “enter” tuşunuza basmanızı isteyecek, bastıktan sonra ise format işlemimiz başlayacaktır. Sizden hangi diske kurmak istediğinizi soracak ve diski seçeceksiniz seçtiğiniz kısma kurulumu yapacaksınız, son olarak Windows’ a isim verin diye bir yazı çıkacak ve saat tarihi ayarı vs. yaptıktan sonra Windows sisteminiz hazır olacaktır. Kurulumu oldukça basit olan bir sistem yukarıda ki adımların tamamını anlatıma uygun bir şekilde yapmaya çalışırsanız sırasıyla Windows sisteminiz sorunsuz bir şekilde çalışacağından adınız gibi emin olabilirsiniz. FreeDOS işletim sisteminin en güzel yanı yine tekrar edeceğim ücretsiz olmasıdır ki Windows’ tan ayıran en iyi özelliği de budur.

2 yorum

mahmut arıkan

Haziran 4, 2020

yakın zamanda freedos pc aldım. sonrasında windows u kendim yükledim. windows yüklü bilgisayar alacak olsaydım 300tl daha fazla ödeyecektim. 300tl cebimde kaldı. freedos kalp ben

Orijinal Windows

Haziran 6, 2020

O halde yaşasın FreeDos :) yorumunuz için teşekkür ederiz mahmut bey :)

Yorum Yaz

e-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. (*) ile belirtilen alanların doldurulması zorunludur

Ad & Soyad*
E-Posta*
Websiteniz