Bilgisayar Sıcaklık Ölçme Nasıl Yapılır?

Bilgisayar sıcaklık ölçme programı sayesinde işlemci, anakart ve ekran kartı gibi bileşenlerin sıcaklığını öğrenebilirsiniz.

Bilgisayar kullanıcıları sistem kapasitelerini zorlayacak yazılımlar çalıştırdıklarında bilgisayar ısısı artmaktadır. Bilgisayarın ısınmasının farklı nedenleri de bulunmaktadır. Konumuz PC sıcaklık ölçme olduğu için ısınma sorununu farklı bir başlık altında ele alabiliriz. Sıcaklık değeri tepe noktaya ulaşan bileşenleri tespit etmek için Speccy programını kullanacağız.

PC Sıcaklığı Nasıl Ölçülür?

Bilgisayar bileşenlerinin aşırı ısınması bilgisayarın ani kapanmasına yol açabilir. Bazen de 90 derece ve üzerine çıkan bileşenler çalışmaz duruma gelebilir. Eğer bilgisayarınız devamlı aşırı yük altında kalıyorsa Speccy vb. programlar ile düzenli olarak sıcaklık takibi yapabilirsiniz.

Bilgisayar sıcaklık ölçme nasıl yapılır;

  • Bu linkten Speccy programını ulaşabilirsiniz. Ulaşım işleminden sonra kurulumu ileri diyerek tamamlayın.

  • Speccy programını başlatın. Bilgisayar donanımlarının listelendiğini ve donanımın sağ kısmında anlık sıcaklık değerinin yazdığını göreceksiniz.

Bu sıcaklık değerleri tam anlamıyla doğru olmamakla birlikte ortalama bir değeri yansıtabilir. Doğru sonucu almak için üretici firmanın dağıttığı sıcaklık ölçme yazılımlarını kullanabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Sanal PC Kurma

Speccy programı sadece bilgisayar sıcaklık ölçme işlemini yerine getirmez. Dilerseniz sol menüden donanımın üzerine tıklayarak teknik özelliklerinin yanı sıra anlık ve genel durumu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hiç yorum yok.

Yorum Yaz

e-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. (*) ile belirtilen alanların doldurulması zorunludur

Ad & Soyad*
E-Posta*
Websiteniz