Adobe Photoshop Alternatifi En İyi Resim Düzenleme Programları

Resim düzenleme deyince akla gelen ilk markalardan biri haline gelen Adobe Photoshop, piyasanın tartışmasız bir şekilde liderlik koltuğunda oturuyor. Ancak öte yandan Photoshop’un fiyatı pek çok tasarımcıyı oldukça zorlar bir hale getirmekle beraber, günümüzde Photoshop’a alternatif olabilecek birçok program türemeye başladı.

Amacınız ister resim editlemek olsun, ister dijital çizim yapmak, hiç fark etmez… Kullanım amacınıza göre Photoshop ile neredeyse eşdeğer olabilecek birbirinden kullanışlı fotoğraf düzenleme programları içeren nitelikli bir liste derledik. İşte Windows işletim sistemi tarafından desteklenen bilgisayarlarda Adobe Photoshop yerine kullanılabilecek o programlar…

Windows’ta Adobe Photoshop Benzeri Programlar

1. Affinity Photo

Affinity Photo

Uzun yıllardır Adobe Photoshop kullanmaya alışmış bireyler için adeta ilaç niteliğinde olan Affinity Photo; en büyük rakibi Photoshop’un aksine aylık ya da yıllık abonelikler üzerinden sürekli olarak para talep etmiyor. Yalnızca tek bir defa Affinity’e ödeme yaparak programı ömür boyu satın alabilir ve üretkenliğinizi bir an evvel konuşturmaya başlayabilirsiniz.

Photoshop’a oldukça benzeyen bir arayüz tasarımına sahip olan Affinity Photo programı, Photoshop’un kısayol tuşlarına alışmış kullanıcıları kendine kolayca adapte edebiliyor. Zira Affinity’nin kısayolları ile Photoshop’unkiler neredeyse birbirleri ile aynı! Ek olarak Affinity’nin fotoğraf düzenleme uygulaması iPad desteği de sağlayarak tabletten tasarım yapanların yardımına muazzam ölçüde koşuyor.

Not: Tüm bunların yanı sıra Adobe şirketini tam anlamıyla karşısına alan Affinity; yalnızca Photoshop için değil, Adobe Illustrator ve InDesign için de alternatif ürünler yaratıyor. Illustrator’e eşdeğer sayılabilecek Affinity Designer ve InDesign’a benzer misyonlar taşıyan Affinity Publisher başarıyla hizmet vermeye devam ediyor.

2. GIMP

GIMP

Windows için ücretsiz resim düzenleme programı arayışında olanlar adına benzersiz bir servis olan GIMP; temel araçlarının yanı sıra profesyonel çalışmaya elverişli özellikleri ile beklenenin hakkını fazlası ile veriyor. Elbette ki ürünün bedava olması sebebiyle Photoshop kadar kusursuz bir hizmet vermeyeceği aşikar, ancak yine de çoğu çalışma için uygun bir zemine sahip olduğu söylenebilir.

3. Clip Studio Paint Pro

Clip Studio Paint Pro

Grafik tablet kullananlar için en iyi çizim programları arasında kabul gören Clip Studio Paint Pro; yeni başlayan kullanıcılar için bir miktar zor olmasının dışında, en iyi performansı çizim tableti ile birlikte veriyor. Bu sebeple program yeni başlayan kullanıcıları bir miktar zorluyor. Ancak özenle hazırlanmış fırçaları; başta sulu boya, kuru boya, yağlı boya gibi seçenekler olmak üzere adeta fiziksel bir çizimi aratmayacak kalitede görünüyor. Ek olarak tahmin edebileceğiniz üzere program fotoğraf düzenlemek misyonundan çok resim yapmak ve boyamak için daha uygun bulunuyor.

Bonus: Adobe Photoshop Express

Adobe Photoshop Express

Adobe Photoshop’tan memnunsanız ve fakat program dosyasının boyutu yahut ücretli olması hasebiyle başka bir alternatifini arıyorsanız; çok da uzağa gitmeden sizi Adobe Photoshop Express programı ile tanıştıralım!

Ücretsiz bir Photoshop uygulaması olan Express versiyonu, standart Photoshop’un daha küçültülmüş ve özellikleri kısıtlanmış bir sürümü olmakla birlikte basit işlemler için son derece yetenekli bir performans sağlamaktadır. Maksimum görüntü kalitesi için RAW desteği de bulunan servis, temel özellikleri oldukça basit bir şekilde yaratıcı sanatçılara sağlar.

Windows, iOS ve Android işletim sistemleri için hem bilgisayar, hem tablet hem de akıllı telefonlar ile uyumlu şekilde çalışan Photoshop Express, ek olarak internet tarayıcısı üzerinden indirme ve kurulum gerektirmeksizin yardımınıza koşmaktadır. Şu bağlantıya tıklayarak Express’in tarayıcı versiyonunu hemen kullanmaya başlayabilirsiniz!

Hiç yorum yok.

Yorum Yaz

e-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. (*) ile belirtilen alanların doldurulması zorunludur

Ad & Soyad*
E-Posta*
Websiteniz