100 Disk Kullanimi Sebepleri ve Cozumu

%100 Disk Kullanımı Sebepleri ve Çözümü 

%100 disk kullanımı hatası, bilgisayarların aniden büyük ölçüde yavaşlamasına yol açan ve çoğu Windows kullanıcısının mutlaka bir kere karşılaştığı bir sorun. Özellikle bilgisayar başında uzun saatler geçiren ve tüm işlerini bilgisayar aracılığı ile halledenler için can sıkıcı bir durum olabiliyor. Peki bu sorunun sebepleri nelerdir? 

%100 Disk Kullanımı Hatası Neden Olur? 

Bu sorunun birçok sebebi olabilir. %100 disk kullanımının gözükmesinin altında yeten sebeplerden bir tanesi bilgisayarınıza yerleştirilmiş kötü amaçlı yazılımlar, yani virüsler olabilir.  Bunun yanında kullandığınız diskte meydana gelebilecek donanımsal veya yazılımsal sorunlar da %100 disk kullanımı hatasına yol açabilecek nedenlerdendir. Kullandığınız HDD veya SSD kullanım ömrünün sonuna gelmişse de aynı sorunla karşılaşabilirsiniz. 

%100 Disk Kullanımı Sorununun Çözümü 

 Herkesin karşılaşabileceği bir sorun olan %100 disk kullanımı hatasını çözmek için, birden fazla işe yarar yöntem bulunmakta. Bu yöntemleri sizler için bir araya getirdik. 

 

  1. İlk olarak kullandığınız Windows sürümünün güncel olduğundan mutlaka emin olmalısınız. 

 

  1. Sisteminizi yeniden başlatabilir ve bilgisayar yeniden açıldığında; sorunun hala devam edip etmediğine bakabilirsiniz. 

 

  1. Disk hatası virüslerden kaynaklanıyor olabilir. Sisteminizde detaylı bir virüs taraması gerçekleştirin ve bu hataya sebebiyet verebilecek kötü amaçlı yazılımları tespit edin. 

 

  1. Superfetch (Hızlı Getir) özelliğini kapatmak işe yarayabilir. Bu özellik, Windows + R tuş kombinasyonu ile ulaşabileceğiniz ‘Çalıştır’ yardımıyla kapatılabilir. Çalıştır penceresini açtıktan sonra buraya services.mcs komutunu yazın ve ‘Tamam’ diyerek komuta gidin. Karşınıza gelecek olan pencerede ‘Hızlı Getir’ özelliğini bulun ve sağ tıklayarak özellikler menüsüne gidin. Başlangıç Türü kısmından devre dışı bırakın. 

 

  1. Performans ayarlarını en üst seviyeye getirmek de işe yarayabilecek bir yöntemdir. Bu sorun ile karşılaşan pek çok kullanıcı disk kullanım hatasını sadece bu yöntemi uygulayarak giderdiklerini söylemiştir. 

 

 

  1. Disk denetimini çalıştırmayı da deneyebilirsiniz. Öncelikle yönetici hesabından Komut İstemi’ni açmanız ve CHKDSK/R komutunu bu pencerede girmeniz gerekmektedir. Daha sonra bilgisayarının komutu işlemesini beklemelisiniz. Bu işlem de tamamlandıktan sonra Görev Yöneticisi’ne gidebilir ve %100 disk kullanımı sorununun hala devam edip etmediğini kontrol edebilirsiniz. 

Hiç yorum yok.

Yorum Yaz

e-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. (*) ile belirtilen alanların doldurulması zorunludur

Ad & Soyad*
E-Posta*
Websiteniz